Skip to content
This website is not optimized for landscape orientation. Please rotate your device.
December 8, 2020

Український фонд стартапів підбив підсумки першого року грантової діяльності

3 грудня Український фонд стартапів (далі —  Фонд) спільно з Міністерством цифрової трансформації України провів підсумкову пресконференцію, де поділився результатами першого року грантової підтримки українських стартапів та планами на наступний рік. 

Що було цікавого?

На прес-конференції обговорювалися ключові проміжні результати діяльності Фонду, тренди та плани розвитку української стартап екосистеми, а також про деякі цікаві деталі першого року грантової діяльності Фонду.

Серед запрошених спікерів були присутні:

  • Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров;
  • Заступник Міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков;
  • Голова Наглядової ради Українського фонду стартапів Леся Севрук;
  • Директор Українського фонду стартапів Павло Карташов;
  • Члени Наглядової ради Українського фонду стартапів;
  • Представники венчурних фондів TA Ventures та BRISE Capital;
  • Представники стартапів, які отримали гранти Фонду, а саме: NORM, Elomia та Esper Bionics.

Захід розпочався з привітання та ключової промови від Віце-прем’єр-міністра — Міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, який був одним з ініціаторів запуску Фонду в 2019 році:

Наше міністерство як стартап: ми також починали без грошей, тільки за підтримки людей, які нам довіряли. Минув рік і наш «стартап» переріс в бізнес, тільки на рівні держави. Оскільки ми партнер Фонду, то я хотів би поділитися нашими планами та ідеологією. Перш за все, ми прагнемо, щоб в країні було більше підприємців – більше грошей – більше робочих місць- краще самопочуття людей – більше приводів для щастя. 4 критерії, за якими розвивається стартап індустрія в нашій країні : 1) щоб держава не заважала, менше регуляцій, більше свободи; 2) зробити все, щоб найкраща податкова система функціонувала в Україні; 3) правоохоронні органи не заважали роботі бізнесу; 4) відкривати та стимулювати нові ринки.”

“В нашому міністерстві ми робимо все, щоб досягти цього, а саме: 1) відцифрувати всі послуги, які є в державі; 2) вкрити Україну інтернетом повністю; 3) стимулювати розвиток цифрових навичок; 4) збільшити долю айті у ВВП країни до 10% (зараз вона не більше 5%). Проект «Дія.City» відповідає всім переліченим критеріям. Ми робимо рівні податкові умови для всіх: вітчизняних та міжнародних компаній. Зареєструвати свою справу тепер можна максимально швидко: 7 хвилин – це ФОП, 20 хвилин – ТОВ. Ми вже подали у Верховну Раду законопроект, який робить процес максимально автоматичним, без реєстраторів та економить час. Також ми пропонуємо безкоштовні консультації для підприємців як вести свій бізнес.

Продовжив тему розвитку української стартап екосистеми Олександр Борняков,  заступник Міністра цифрової трансформації України:

Прийняття концепції розвитку сфери штучного інтелекту підніме Україну на 20-30 позицій в міжнародному рейтингу і дозволить нам отримувати нові проекти від світових гігантів (таких як Google та Microsoft).Впевнений, що завдяки нашій спільній роботі в Україні будуть найкращі умови для створення власних продуктів, таких як Facebook чи AMAZON. Ми посилюємо позиції України на світовій IT-арені вже сьогодні, щоб завтра залучити багатомільйонні міжнародні інвестиції.”

“Також вчора у першому читанні Верховна рада ухвалила законопроєкт «Про віртуальні активи», над яким ми працювали 13 місяців. Ми невпинно працюємо в напрямку легалізації крипто валюти в нашій країні (на відміну від Росії). Так, стартапи в сфері блокчейн зможуть не реєструвати свій бізнес на Мальті чи в Сінгапурі, а тут, на своїй Батьківщині, держава забезпечить їх привабливими податковими умовами для віртуальних активів.  Одна з наших основних цілей — щоб талановиті програмісти працювали в українських компаніях-єдинорогах, а не виїжджали за кордон.”

“Ми в Мінцифрі поставили собі амбітну ціль – зробити Україну технологічним центром Східної Європи. І я впевнений, що спільно з USF ми досягнемо цілі в найкоротші терміни. Для того, щоб стартапи могли створюватись та стрімко розвиватись саме в Україні, ми розробляємо для них спеціальні умови в Дія City.  Convertible note, safe agreement, liquidation preferences, noncompete agreement – всі ці механізми отримання інвестицій дозволять спілкуватися з західною спільнотою однією мовою.” 

“Завдяки діяльності Українського фонду стартапів – держава стала найбільшим ангельським інвестором в Україні!  Майже 3 млн доларів США отримали стартапи за перший рік грантової діяльності Ukrainian Startup Fund. Як на мене, чудовий результат молодого, але ефективного фонду, і це тільки початок.”

Про венчурні інвестиції в Україні та необхідність гендерної рівності у стартапах розказала засновниця та керівний партнер TA Ventures Вікторія Тігіпко

Приємно, що навіть тут, на конференції ми зібралися всі стартапери, до того ж в гендерно рівному складі. Згідно дослідження McKinsey, якщо хоча б 1 жінка є в топ-менеджменті, стартап заробляє більше в 2.5 рази. За даними Boston  Consulting Group  (BCG): жінки-засновниці стартапів показують велику прибутковість на $ 1 інвестицій: $ 0,78 в порівнянні з $ 0,31 для стартапів, заснованих чоловіками. Якби жінки і чоловіки по всьому світу брали участь в рівній мірі в бізнесі, глобальний ВВП міг би зрости на 3-6%, що призвело б до зростання світової економіки на $ 2,5-5 трлн.Якщо хоча б 3 жінки є в менеджменті, то компанія заробляє на 3-4% більше конкурентів. Сподіваюсь, ці дані стануть підставою задуматися та приймати більше жінок на роботу.” 

“Я бачу найбільшою задачею сьогодні – збільшити кількість вітчизняних інвесторів, а не лише сподіватися на закордонних. IClub Global – спеціально створений для ангелів-інвесторів закритий клуб від нашого інвестиційного фонду TA Ventures. Зараз там більше 150 інвесторів, щомісяця долучаються ще 10. Всі хочуть інвестувати в українські стартапи. Не треба недооцінювати ринок України.”

“Всі едвайзери, експерти USF працюють безкоштовно. Це social impact проєкт, волонтерська ініціатива. Так само як і в нашому проекті Сode Club – всеукраїнській мережі клубів кодування, де ми безкоштовно навчаємо 21 тис дітей у віці 8-17 років всім мовам програмування. За 6 років роботи було створено 1711 клубів у 17 регіонах України. Бо ми віримо, що починати треба змалку: діти мають знати як розмовляти на мові Інтернету, могли написати скрипти та  вирішити будь-яке питання у віртуальному просторі.”

Співзасновниця, гендиректор та член інвестиційного комітету Horizon Capital Олена Кошарна поділилася цікавою статистикою по заявкам від стартапів, яку вдалося зібрати за перший рік роботи:

Я  – людина фактів, тому хочу ними підтвердити ефективну, на мою думку, роботу Фонду: за рік роботи було отримано 2553 заявки, 74 стартапи відібрано для грантового фінансування, профінансовано стартапів на суму майже 3 млн доларів США. Якщо раніше на долю столиці випадало 80% профінансованих стартапів, то сьогодні це вже 68%. Важливо, щоб в кожному куточку України почули наш заклик подавати заявки на грант USF. 17% випадає на долю таких міст як Львів, Харків, Дніпро, Одеса, 15%   –  це інші міста. По індустріям у лідерах спосіб життя та штучний інтелект (14,76 та 14% відповідно).  Показниками якості можуть стати такі цифри: 9 з 10 стартапів, які подавали заявку до USF вже стали фіналістами IT Arena цього року, а 6 із 10 вже отримали грантове фінансування від Фонду. Я згадую як в 15 році ми лише мріяли про такий фонд, зверталися до Президента та міністрів, наголошували на важливості цього напрямку і ось ця мрія здійснилася! В нас тепер є ціле Міністерство цифрової трансформації, успішні люди, які як ніхто розуміють потреби підприємців, так як самі прийшли в уряд з бізнесу, щоб здійснити якісні зміни в країні. Вже зараз говорять про Україну по-іншому: прийшло нове покоління, а наші IT-iшники покажуть весь свій потужний потенціал. Ми всі маємо пишатися цим!

Про поставлені KPI розповіла Голова Наглядової ради Фонду Леся Севрук:

Першим нашим KPI було зібрати гарну Наглядову раду і я дуже тішуся, що нам вдалося це зробити. Другим KPI – підібрати експертів комісії. І найважливішим завданням – побудувати об’єктивну прозору платформу, яка б дозволяла працювати онлайн, зменшити вплив держави на діяльність Фонду та прислухатися до живого ринку. Ці три фактори ми виконали, тому я задоволена діяльністю Фонду за перший рік його роботи. Я щаслива, що Фонд постійно розвивається, відкриваються нові напрямки діяльності, відбуваються жваві обговорення, небайдужість експертів. Запрошую стартапи подавати заявки. Фонд працює справно. Його роботі не завадила ні пандемія Covid, ні зміна урядів та президентів. Нас підтримують Міністерство фінансів, Міністерство цифрової трансформації, Міністерство молоді та спорту.”

Досвідом оцінювання стартапів в ролі експерта Фонду поділився Олександр Яценко, керуючий партнер BRISE Capital:

Від першого дня відкриття я постійний експерт Фонду та член Конкурсної комісії. І так вийшло, що запуск USF співпав з запуском нашої інвестиційної компанії. Brise Capital –  нове ім’я на ринку української екосистеми. Ми однолітки з USF. Це гарна можливість подивитися як еволюціонує ринок. Пані Олена говорила, що 9 із 10 стартапів фіналістів IT Aren-и подалися на грант USF. А я додам: 10-ий просто не встиг, вони подалися трохи пізніше. Тож ця цифра 10 із 10! IT Arena на сьогоднішній день вважається найпотужнішим екосистемним івентом України. Тож це показово для аналізу діяльності Фонду: USF –  відкритий, чесний, прозорий, приклад класної кооперації ринку та держави. Показово, що колишні підприємці, які розуміють болі стартаперів, приходять до державної служби та з урахуванням думок підприємців поправляють ці речі.” 

“Я можу по своєму нетворку сказати, люди, які працюють у величезних технологічних корпораціях Сполучених Штатів, Великобританії, Японії вже задумуються про переїзд до України, бо бачать якісні зміни. Показовий приклад – кейс “єМалятко”(* комплексна послуга для батьків новонароджених дітей) Ще рік тому цього не було, а зараз ми спостерігаємо прорив! Повертаючись до Фонду. Про що говорить цифра 2500 заявок? Рік тому ми зайшли на ринок з питанням: “На вашу думку, скільки в Україні продуктових технологічних компаній?” Ми отримували відповіді: 30, 40, максимум 1000. 2500 заявок за рік! І це ще не всі подалися. А ще ж є ті, хто створив компанії 5-7 років тому і які вже не можуть претендувати на грант. Але вони є! Про що це говорить? Навіть якщо ми просто порахуємо ці проєкти, покажемо, підсвітимо – це вже буде мега прорив для України. Ми всі чуємо про рейтинги інноваційності, цифровізації країн тощо. Я більше ніж впевнений, що це точка прориву для нас також. І це дуже приваблива частина, щоб залучати тих же інвесторів з-за кордону. Я згоден з Вікторією, що у нас є величезний ресурс і всередині країни, все більше і більше з’являється янголів, які хочуть інвестувати в локальні проєкти, і водночас залучити кошти ззовні також не буває зайвим: допомагає не лише з точки зору грошей, але й ще інтеграції вітчизняних продуктів в глобальні нетворки. А USF – обєднуючий центр цього процесу. 100 експертів, 30 членів Конкурсної комісії, чудова Наглядова рада – це все є спільнота, це все є точка комунікації між нами. Український фонд стартапів – це такий гарний борщ, який вже зварився, але ще потрібно трохи часу “настоятися” для найкращого смаку. Тож трохи терпіння, скоро будемо “смакувати”. Бажаю всім продовжувати і розвивати те, що почали!

Стратегічні плани розвитку Фонду озвучив директор Фонду Павло Карташов:

Грантова програма Фонду неодноразово змінювалися, в ході жвавих обговорень ми хотіли зробити її максимально ефективною. Але наша діяльність не обмежується лише цим! В нас також є різні напрями співпраці. В тому числі, міжнародної. На сьогоднішній день ми співпрацюємо зі Світовим Банком, який допоміг нам розробити нашу стратегію на 5 років. Ми знаходимося на стадії переговорів з Європейським банком реконструкції та розвитку щодо можливості співфінансування наших проектів. Провели декілька зустрічей з Європейським інвестиційним фондом. Сподіваюся, в майбутньому ми зможемо представити результати наших домовленостей. Також у нас є партнерські програми та програми корпоративної інкубації, підписані меморандуми з багатьма великими компаніями (Vodafone, DTEK, Unit School of Business). Це допоможе стартапам знайти застосування своїм проектам та розвиватися на цих майданчиках. Я бажаю стартапам завзяття, не здаватися та йти до мети. У нас є чудовий приклад стартапу, який тричі подавав заявку, потрапляв на пітчі та врешті отримав свій грант. Це говорить про те, що люди молоді, завзяті, хочуть досягти своєї мети, а ми лише раді це підтримати!

Прес-конференцію завершили переможці Грантової програми Фонду, стартапи NORM, Esper Bionics та Elomia, які поділилися своїм досвідом участі та отримання гранту, а також дали настанови майбутнім учасникам:

USF – це прекрасна ініціатива, яка дає ті суми, які дозволяють поексперементувати та зрозуміти правильність своїх кроків. Це надзвичайно важливо, особливо на початкових стадіях. Важливою проблемою вважаю робочу культуру. Потрібно підвищувати рівень освіти. Адже на власному досвіді ми переконалися, що ці 50 тис швидко перетворюються на 35, а потім і на 10 тис, бо тобі потрібно багато разів все перероблювати. Було б чудово зробити освітні програми, які б були спрямовані на продуктовий дизайн, навички програмування, продажі. Добре, що наша країна почалася рухатися в правильному напрямку. Сподіваюся на визначні компанії, які принесуть користь на глобальному та локальному рівнях. Дякую вам за цей внесок!

Ми отримали грант зовсім нещодавно, 3 тижні тому. Тож поділитися досвідом його використання поки що не можемо. Але можемо сказати, що сам процес відбору учасників, організація пітчів – була на вищому рівні. Дуже добре, що і на етапі оцінювання твоєї заявки експертами ти вже можеш бачити feedback, і під час презентації проекту ти чуєш цінні коментарі та поради. Так, ти отримуєш чудовий стимул і знання про те куди тобі рухатися далі, над чим працювати. Комунікація на всіх рівнях від моменту заповнення заявки до підписання договору вище усіх похвал: команда завжди доступна, відкрита до запитань та надання допомоги, все чітко та “по поличках” роз’яснює. Хочу відмітити також, що USF не лише надає гранти, а й також надає іншу підтримку: запрошує на профільні конференції, пітчити перед інвесторами, намагається просувати стартапи в соц.мережах, згадувати на інших івентах. Це робота не лише над фінансуванням, але й ще піар.”

Кумедний факт: в вересні Playboy випустив рейтинг стартапів України і з них третина отримувала гранти від USF. Вважаю це великим досягненням, адже USF існує лише рік, а цей рейтинг найкращих стартапів в цілому, не лише за цей рік. Насправді в Україні існує проблема стартап-культури і чому лише зараз вона починає активно розвиватися (що було досить складно в минулі роки): мало янгольских інвесторів, особливо якщо від’їхати від Києва. Причина цьому в тому, що янгольскі інвестори – це люди, які заснували свої стартапи, досягли успіху, а потім інвестують у схожі компанії. А ще частіше взагалі їдуть з країни. Як снігова куля навпаки. Інвесторів ставало все менше і менше, можливість створювати стартапи знижувалася. Завдяки USF ми отримуємо можливість переломити цю тенденцію: створити стартапи та успішних підприємців, які потім самі стануть янгольскими інвесторами. Дякую вам за це!

other news