Директор USF Павло Карташов: Докладаємо максимум зусиль, щоб зберегти та продовжити розвивати національну стартап-екосистему (інтерв’ю для “Ukrainian Clusters”)

Стартапи є надією української економіки. Вони рухають країну вперед. Підтвердженням цього є, приміром, рекордне залучення інвестицій українськими стартапами у 2021 році – $832 млн. Про це розповів директор Українського фонду стартапів Павло Карташов під час інтерв’ю для спільноти українських регіональних кластерів – “Українські Кластери – Ukrainian Clusters”.

“Українські стартапи відіграватимуть важливу роль у післявоєнному відновленні економіки, адже вони стануть основою для формування нової української економіки майбутнього. Навіть зараз ІТ-індустрія чи не єдина галузь, яка має можливість працювати майже на повну потужність. У першому кварталі 2022 року ІТ-галузь України забезпечила рекордні $2 млрд експортних надходжень. І це попри воєнний стан, мобілізацію, вимушену релокацію бізнесу та команд. Все це є свідченням того, що більшість стартапів змогли адаптуватись до нових реалій“, – зазначив Павло Карташов.

Однак, за словами директора Фонду, ці показники зовсім не означають, що стартапи не потребують підтримки: “Навпаки. Саме зараз, розуміючи важливу роль інноваційних рішень у післявоєнному відновленні економіки України, дуже важливо докласти максимум зусиль, щоб зберегти та продовжити розвивати національну стартап-екосистему. Таке завдання і поставив перед собою наш Фонд”, – розповів директор USF.

Як наголосив Павло Карташов, ще в перші дні війни Фонд запустив ініціативу, яка полягає у розміщенні та пошуку допомоги на платформі SaveUAStartups. Це інтерактивна мапа, яка постійно оновлюється, допомагає метчити види допомоги з тими стартапами, хто її потребує. На платформі можна заповнити форму як партнерам / спонсорам, так і стартапам, вказавши, який саме вид підтримки є можливість надати / отримати.

Також USF надає можливість отримати безоплатні менторські сесії від експертів Фонду для українських стартапів. Індивідуальні менторські сесії проводяться за такими напрямками: штучний інтелект, промисловість, фінанси, логістика, NFT, охорона здоров’я, блокчейн, кібербезпека, електронна комерція, маркетинг, бізнес-моделі, PR та комунікація, планування, стратегічне партнерство тощо.

На початку квітня USF спільно з Baltic Sandbox організували онлайн-івент UKRAINIAN WOMEN-LED STARTUPS, який об’єднав найкращі українські стартапи, де ключові ролі відіграють жінки (як фаундерки чи як менеджмент). Програма заходу складалася з дводенного інтенсивного онлайн-буткемпу від знаних міжнародних та українських експертів. Під час івенту обговорювалася підтримка стартапів в умовах воєнного часу, індивідуальне менторство та підготовка до пітчів. Захід завершився онлайн-пітчингом, де 15 команд стартапів представили свої продукти міжнародним і українським інвесторам.

Також Фонд спільно з партнерами регулярно проводить: онлайн-лекції для стартапів, воркшопи, Q&A сесії з експертами, буткемпи. Зокрема, у квітні USF спільно з The European Innovation Council Accelerator та Міністерством освіти та науки України провели онлайн-захід, в рамках якого представникам української стартап-екосистеми розповіли про європейські можливості фінансування.

Наприкінці червня за сприяння USF та інших партнерів кращі українські стартапи уперше взяли участь у найбільших технологічних конференціях світу – Viva Technology у Франції та Collision 2022 в Канаді. Наразі планується організація участі українських стартапів у Web Summit (Лісабон, Португалія), CES (Лас-Вегас, США) та Slush (Гельсінкі, Фінляндія).

Фонд надалі розширює можливості для підтримки українських стартапів, особливо в період війни. На сьогодні проведено переговори з багатьма міжнародними інституціями, донорами та асоціаціями, серед яких: EIB, EBRD, EIC, WNISEF, USAID, CRDF та інші.

Крім того, на сторінках Фонду в соціальних мережах публікується корисна інформація під рубриками «Стартапи під час війни» та «Стартап-можливості». Це дає змогу партнерам, інвесторам та стейкхолдерам екосистеми відстежувати релевантні події для стартапів.

Зараз USF впроваджує дієві грантові програми, що спрямовані на підтримку проєктів, які відповідають першочерговим потребам держави. Ідеться про нову програму грантової підтримки проєктів подвійного призначення: для підвищення обороноздатності країни та післявоєнної відбудови країни. Ключова особливість цієї програми — можливість отримати безповоротну фінансову допомогу від держави для проєктів з критично важливих на цей час індустрій: оборона, кібербезпека, охорона здоров’я, освіта, інфраструктурна відбудова. Грант надається у розмірі до $35000, з яких $25000 доларів спрямовуються на діяльність заявника, а до $10000 доларів – на оплату послуг Акредитованого Акселератора.

“Попри складні умови, чимало українських стартапів надалі розвиваються, й наша локальна екосистема стартапів може бути прикладом і для інших країн. Ми хочемо одного – щоб стартап створювався, розвивався та залишався в Україні, щоб першими переваги від нього отримували українці, а також, щоб про нас говорили як про державу інноваторів – стартап-націю. Українські стартап-проєкти мають шанс на глобальний успіх. У нас є таланти. Про них уже знає весь світ. І ми робимо все для того, щоб вони не шукали фінансування за кордоном і щоб їм було комфортно працювати саме тут», – резюмує Павло Карташов.  

Лінк на повну версію інтерв’ю: https://cutt.ly/vKJ2KbM