USF Legal №5. Конспект лекції на тему особливих юридичних питань

29 липня Український фонд стартапів провів п’яту лекцію із серії освітнього юридичного курсу на тему особливих юридичних питань, які стосувалися відносин стартапу з юристами і працівниками, а також порядок охорони конфіденційної інформації. Спікерами виступали радник компанії AEQUO Law Firm Михайло Лукашенко, партнер юридичної компанії Eterna Law Олег Мальський та юрист в сфері венчурних інвестицій Назар Поливка. Назар одночасно здійснював модерацію заходу.

Нижче наводимо ключові тези їх виступів у письмовому вигляді. Повний запис вебінару можно переглянути на каналі ютуб за цим посиланням

“Відносини стартапу з юристами під час залучення інвестицій”

Розповідає Михайло Лукашенко, радник компанії AEQUO Law Firm

Топ 3 лайфхаки

Некваліфікований інвестор

Зазвичай це ранні стадії. Не ускладнюйте: беріть гроші. Чим менше юридичних нюансів – тим краще. Не залучайте юристів до переговорів, щоб не ускладнювати угоду. Пам’ятайте, що покупець має бути обачним. Якщо він щось не передбачив, це його проблема. Роль юриста на цьому етапі – не зашкодити. Бути простим, прямолінійним, без прихованих пасток.

Кваліфікований інвестор

Наведіть порядок у справах: оформити права на активи, формування компанії і т.д. Зробити це заздалегідь, а не коли інвестор прийшов та знайшов помилки. Залучайте юристів з самого початку. На перших етапах роботи з інвестором. Якщо підписати початковий документ з якимись умовами не на користь стартапу, виправити їх буде вже важко та втратити час. Не покладайтесь на юристів інвестора. Вони не будуть працювати на вашу користь, якою б дружньою комунікація не була.

Як правильно залучати юриста?

Оберіть кваліфікацію (не завжди потрібен найдорожчий варіант). Погодьте максимальний/фіксований гонорар. Одразу погоджуйте весь запланований обсяг робіт.

“Як правильно побудувати відносини з працівниками та захистити конфіденційну інформацію”

Розповідає Олег Мальський, партнер юридичної компанії Eterna Law

Ознаки

Винагорода за виконану роботу

Заробітня плата

Робочий час

Робоче місце

Самоорганізація

Гарантії, компенсації та пільги

Трудовий договір

Цивільно-правовий договір

 

Трудові відносини

ФОП

Детальне положення про передачу майнових прав ІВ

Цивільно-правовий договір

Розмір винагороди за створення ОІВ

Non-Disclosure Agreement

Створення ОІВ входить до трудових обов’язків

Non-Compete Agreement

Детальна характеристика технічного завдання

Non-Solicitation Agreement

 

Non-Disparagement Agreement

GIG Contract від Дія.City – середнє значення між фрілансом та звичайними трудовими відносинами. Роботодавець отримує можливість максимально гнучко організувати робочий процес, а спеціаліст GIG – основні соціальні гарантії (відпустка, лікарняний лист та статус офіційного працевлаштування). Працевлаштування іноземця за контрактом GIG не вимагає офіційного дозволу, як це вимагається для звичайного трудового договору.

Non-Compete Agreement: застосування в Україні

Судова практика демонструє, що угоди про неконкуренцію є такими, що обмежують як конституційні права працівників, так і конкуренцію на ринку відповідних послуг, з огляду на що є недійсними*.

*Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 18.08.14 у справі №191/215/14 ц

Однак Non-Compete залишається дієвим психологчним інструментом у відносинах сторін. Дія Сіті врегульовує питання застосування Non-Compete Agreement. Зокрема, в перехідних положеннях міститься посилання на розробку законопроектів щодо внесення змін до КЗпП та інших законів.

Працівник vs Акціонер

 • Share to Management Team (usually up to 10%)
 • Vesting: time, KPI, achievements
 • Bad Leaver/De-equitization
 • Subcontractors as shareholders

Конфіденційність – це інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень.
Якщо ви презентували свій стартап на Pitch Day та запис викладено на YouTube, ця інформація не є конфіденційною. 

До конфіденційної може відноситись комерційна таємниця – інформація:

 • технічного
 • організаційного
 • комерційного
 • виробничого
 • іншого характеру,

Щодо яких ця юридична особа вжила заходи щодо збереження секретності.

«Інвестиція в стартап: які права для себе і обов’язки для вас захочуть бачити інвестори в інвестиційних документах»

Розповідає Назар Поливка, юрист в сфері венчурних інвестицій

Інвестор не може взяти у стартапа щось у заставу подібно банку, тому зазвичай обирається юрисдикція, в якій можна підписати такий договір, щоб прописати конкретні умови, вигідні інвестору.Ілюстрації зображують сприйняття інвесторів та фаундерів очами один одного. Якщо ви технологічний стартап, то один із ваших активів це інтелектуальна власність, яка стане власністю холдингової компанії. І це все потрібно. Українській судовій системі мало хто довіряє. Іноземному фонду легше давати гроші за кордоном.

Документи

 • Term Sheet (виписані умови інвестування в максимально простому вигляді. Як правило, документ на 1-2 сторінки. Після його підписання ймовірність інвестування дуже велика. Тут має бути ціна вашої компанії, ціна акцій, їх розподіл. В інвестора скоріш за все привілейовані акції з правом голосу, а у вас прості. Для окремого класу акцій прописані особливі права).
 • Shareholders’ Agreement
 • Share Subscription (Purchase) Agreement
 • Terms in a term sheet
 • Pricing/Valuation (Percentage, Class of Shares, Liquidation Preferences, Dividends, Anti-Dilution Protections, Option pool).
 • Management/Controls (Board Rights, Voting Rights, Protective Provisions, Information Rights).
 • Liquidity Rights (Co-Sales/Right of First Refusal, Drag-Along Right, Conversion Right, Pre-emptive rights, Right of First Refusal and Co-Sale Right).

Почитати про це докладніше можна за цим посилання.