Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
8 Жовтня, 2021

USF Finance №4. Конспект лекції на тему джерел фінансування

30 вересня Український фонд стартапів провів четверту онлайн лекцію освітнього курсу USF Finance, яка присвячена джерелам фінансування. Спікерами виступали партнер USP Capital і співзасновник upSWOT Ярослав Ярославський та співзасновник Esper Bionics Дмитро Газда. Ярослав Ярославський одночасно здійснював модерацію заходу.

Нижче наводимо ключові тези їх виступів у письмовому вигляді. Повний запис вебінару можна переглянути на каналі ютуб за цим посиланням.

«Різні види залучення фінансування»

Розповідає Ярослав Ярославський, партнер USP Capital і співзасновник upSWOT

Заявки на різноманітні гранти та конкурси, окрім можна знайти за наступними посиланнями:

В кожній країні на даний момент є агентство, яке займається розвитком бізнесу. Там обов’язково є відділ інновацій. Зараз це тренд, тому є в усіх громадянських організаціях. Наприклад, в Польщі це PARP, в якому є багато напрямів з підтримки інноваційних підприємців. Один з них це Poland Prize, яка вже діє декілька років. Це гранти без участі у капіталі для участі в акселераційних програмах. Окрім грошей, ви отримуєте підтримку менторів, нетворкінг, підтримку по soft lending в цій країні, для вас відкривають ринок. Тобто, це справжні smart money. Тож зверніть увагу на такі інститути.

Як тільки ви стали компанією в певній країні, ви одразу можете претендувати на програми, які в ній існують. Наприклад, у кожної країни є експортна стратегія. У Польші це Pomorski broker eksportowy. Програма конкретного регіону, в якій можуть брати участь всі МСБ та компанії, зареєстровані там, та отримувати компенсації за свої витрати (до 80%) по експортним проявам: поїздки на виставки, roadshow з потенційними інвесторами. 

Також зверніть увагу на великі європейські заходи, такі як:

В них часто проходять конкурси для стартапів, де можна запітчити, знайти потенційних партнерів, інвесторів та отримати фінансування (до 50 000 в доларах або євро). 

Програми торгівельно-промислових палат

  • British Embassy Warsaw
  • Luxembourg-Poland Chamber of Commerce
  • American Chamber of Commerce
  • Northern Powerhouse

Ресурсні гранти від великих корпорацій + повноцінне партнерство

В США

АЗІЯ

  • InvestHK
  • Banking Financial Services Insurance
  • MOSTI
  • MaGIC (Malaysian Global Innovation & Creativity Centre) 

CЕРЕДНІЙ СХІД

  • Dubai International Financial Centre
  • ABVENTURES
  • Middle East Venture Partners
  • DIFC FinTech Hive
  • AB Accelerator

ВЕЛИКІ ГРАНТИ від США та Європейського союзу

Приклад європейської компанії, яка надає різні типи фінансування

«Фандрейзинг та свій досвід залучення інвестицій»

Розповідає Дмитро Газда, співзасновник Esper Bionics

Esper Bionics – інженерна компанія зі створення роботизованих протезів та систем управління ними, яка була заснована 2.5 роки тому. У нас headquarters в Нью-Йорку, в Києві знаходяться основні r&d facilities: в команді у нас 20 людей (17 з них в Києві).

Наш досвід. Esper Bionics для мене четверта компанія, я – серійний підприємець. Спочатку в мене була можливість самостійно її фінансувати. Через декілька місяців після заснування ми прийняли участь у The Vernadsky Challenge (щорічний відкритий конкурс серед стартапів, які спеціалізуються на інженерії, проектно-конструкторській діяльності та розробці хардверних девайсів), де зайняли 1 місце та отримали приз в 1 мільйон гривень, якого, звісно, було недостатньо для побудови такого складного продукту, як роботизований протез, але стало свідченням цінності нашої роботи та дало нам декілька місяців існування. Також це принесло нам додатковий піар – нами стали цікавитися медіа. Тоді в команді було всього 5 людей.

Першим нашим інвестором став SMRK (український фонд, який займається венчурними інвестиціями у стартапи на різних стадіях розвитку). Тоді в нашого проекту вже був MVP.

Як ми діяли?

  • Склали список з 200+ фондів, описи яких нам підходили в Excel
  • Створили шаблон листа для холодних контактів
  • Розіслали

Однак, холодні контакти мають невелику конверсію: зі 150 фондів:

  • 40 відкрили листи (це ми дізналися завдяки email трекерам)
  • 10 написали відповідь, що зацікавлені, 
  •  5 теплих діалогів.

Паралельно контактували через introduction, тобто через знайомих знайомих. Таких контактів у нас було приблизно 20. Здебільшого через LinkedIn. Там я знаходив партнерів фондів, які нас цікавили.

Наступне фінансування – це грант на 50 тис доларів від USF. До цього ми отримали дуже негативний досвід від спроб отримати грант від ДІФКУ (багато часу йшло на бюрократичний елемент), тож Український фонд стартапів став приємним сюрпризом.

Також ми брали участь у різних конкурсах, де отримували призи. Наприклад, конкурс стартапів для жінок-фаундерів, також був «Бізнес-трамплін» (спільний проект Rosetka та Visa).

Інвестиції від закордонних ангелів (США, Польща). Ми були зацікавлені отримати їх допомогу та експертизу в певних питаннях (юридичних, підготовці документів).

Зараз ми беремо участь в the Alchemist Accelerator (один з найкращих B2B акселераторів світу, який знаходиться в Каліфорнії). Тривалість програми – півроку.

При виборі інструментів фандрайзингу головне пам’ятати, що ви маєте продовжувати розвивати свій бізнес. Спілкування з професійними інвесторами – це повна зайнятість. Коли ви подаєтесь на грантові програми, це може зайняти у вас забагато часу. Наприклад, ми подавались на Horizon 2020, самостійно заповнювали заявку, не розуміючи скільки часу на це потрібно буде витратити. Отримали 12,5 балів з 13, які потрібно було набрати, щоб отримати фінансування. 

Моя порада: сфокусуватися на бізнес-частині та скористатися допомогою компаній, які займаються заявками для грантових програм. 

Акселератор – це фільтр сильних проектів. Стартапи, які отримали лейбл престижного акселератора, можуть отримати більше фінансування. Однак, головне не потрапити в пастку, де проходження акселератора займе у вас весь час та буде відволікати від бізнесу. На мій погляд, проходження українських інкубаторів та акселераторів – не ефективний шлях. 

Інші новини