Огляд української технологічної екосистеми за квітень 2021

Що відбулося на українському ринку технологій у квітні 2021?

R&D, нові офіси в Україні 

 • Французький Blablacar хоче відкрити в Києві інжиніринговий хаб для технологічних та продуктових рішень, перш за все, для розробки GDS – глобальної системи розподілу. Раніше компанія придбала Busfor сервіс з пошуку та купівлі автобусних квитків та готова до подальшого зростання (докладніше).
 • Іспанський стартап Glovo, найбільш швидкозростаючий гравець доставки в Європі, Африці та Західній Азії з головним офісом у Барселоні, відкриє R&D  центр в Україні. Компанія оголосила про нову посаду в Києві – керівника офісу розробки , який буде збирати команду інженерів, які будуть працювати над продуктами Glovo (докладніше).
 • Американська продуктова компанія Globality, платформа на основі штучного інтелекту, яка допомагає скоротити час та витрати на пошукові запити, відкрила R&D центр в Україні. Компанія вже відкрила 3 ​​вакансії – QA Engineer, FullStack Engineer, Backend Engineer – і буде розширювати свою присутність в Україні, наймаючи десятки технічних професіоналів (докладніше).
 • Інноваційний District ІТ Park у Львові, масштабний інфраструктурний проект львівської ІТ-індустрії з офісами на 10 000 технічних працівників, багатофункціональним центром та дослідницькими лабораторіями, залучає  €81,5 кредитних коштів від найбільшого державного банку Польщі BGK. Очікується, що перший етап будівництва буде завершений до другої половини 2023 року. Проект реалізується за участю місцевого інвестора та найбільшого фонду нерухомості у світі та за підтримки та партнерства Львівського ІТ Кластеру (докладніше).
 • Одна з найбільших у світі платіжних систем Японське кредитне бюро, або JCB, яка має 141 мільйон користувачів у 24 країнах увійшла в Україну. Зараз JCB входить в п’ятірку міжнародних систем оплати карткою в країні, разом із американськими American Express, MasterCard, Visa та Chinese UnionPay (докладніше).
 • Фармацевтична група компаній “Юрія-Фарм” розглядає можливість локалізації виробництва вакцин в Україні. Передумовою для розвитку виробництва біотехнологічних продуктів стали напрацювання власних Biotech досліджень у Черкасах, зокрема технологічної платформи для розробки та пілотного виробництва рекомбінантних білкових продуктів, моноклональних антитіл (докладніше).
 • Українські електробайки Delfast запускають виробництво в Україні на базі Київського радіозаводу. Компанія провела краудфандингову кампанію, залучивши €3.4 млн на локалізацію виробництва електронних велосипедів та прискорення доставки (докладніше).

Венчурний капітал та стартапи

 • Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) надає компанії “Датагруп” (мажоритарним власником якої є Horizon Capital) позику розміром на суму $65 млн у гривневому еквіваленті. Це найбільший кредит ЄБРР для телекомунікаційного, медіа та технологічного сектору України (докладніше).
 • Найбільший у світі платфома для подорожей BlaBlaCar купує українську компанію з автоматизації автобусних пасажирських перевезень Octobus, потужний хмарний сервіс, який підтримує продажі та дистрибуцію, CRM, управління доходами, ефективність парку. Нещодавно Blablacar оголосив про відкриття в Києві інжинірингового хабу для технологічних та продуктових рішень (докладніше).
 • Український SpaceTech підприємець, власний космічної компанії Firefly Aerospace  Максим Поляков придбав південноафриканського виробника малих космічних супутників Dragonfly Aerospace. Ця угода дає Полякову точку опори на швидко зростаючому, але жорстко конкурентному ринку малих супутникових технологій та потенційне джерело доходу для виробника ракет Firefly Aerospace (докладніше).
 • Український стартап Effa, який займається випуском екологічно чистих товарів для щоденного користування (їх першим продуктом була екологічна зубна щітку з паперу) залучив $500 000 від ангела-інвестора. Зараз стартап оцінюють у $3,5 млн. Минулого року команда приєдналася до акселератора Startup Wise Guys (докладніше).
 • Заснована українцем Павлом Єременко Universal Hydrogen залучила $ 20,5 млн інвестицій на розробку рішень для декарбонізації авіагалузі в ході раунду серії А. Раунд очолив венчурний фонд Playground Global з синдикатом інвесторів, включаючи Fortescue Future Industries, Coatue, Global Founders Capital, Plug Power, Airbus Ventures, Toyota AI Ventures, Sojitz Corporation і Future Shape (докладніше).
 • Українська служба доставки Rocket розширює масштаби в ЄС і запускається в Амстердамі, Нідерланди. Це вже друга країна в рамках виходу на нові ринки: наприкінці 2020 року компанія оголосила про ребрендинг для виходу на світовий ринок та розпочала експансію ЄС з Нікосії на Кіпрі (докладніше).

Новини екосистеми

 • За словами Міністра юстиції України, кількість ФОП, що працюють в ІТ-секторі України, становить 212 547, а приріст +29 111 або 16% на рік. Найшвидший зріст в Закарпатській, Одеській, Рівненській та Запорізькій областях – понад 20% (докладніше).
 • Forbes Ukraine випустив рейтинг ТОП-30 українських стартапів – продуктових компаній з українським корінням вартістю в 20 мільйонів доларів (сукупна вартість перевищує $ 9 млрд): GitLab, Grammarly, Ajax Systems, People.ai, Restream, MacPaw, Jiji, Preply, Depositphotos, Jooble, CEX.IO , LetyShops, Kuna Exchange, Rocket, Uklon, Allset, 3DLOOK, Petcube, Reface, Rentberry, Epom, Scalarr, AllRight.com, Influ2, Liki24.com, Augmented Pixels, DMarket, Unstoppable Domains, upSWOT, Readdle (докладніше).
 • 8 українців потрапили у шорт-лист європейського Forbes  “30 до 30 років Європа”. Серед них співзасновники Reface AI (додаток на основі штучного інтелекту, де люди можуть поміняти обличчя у відео та GIF-файлах всього за кілька секунд) Ярослав Бойко, Ден Дмитренко, Роман Могильний; співзасновники FLAWLESS APP (стартап з мобільного дизайну, народженого в Києві, який в 2020 році придбала американська платформа доставки дизайну Аbstract) Ліза Дзюба та Ахмед Сулейман (докладніше).
 • Українська компанія Preply, мовна онлайн платформа, де учні можуть вибрати з понад 40 000 викладачів, забронювати та отримати 1-1 уроків у прямому ефірі та вивчити мову, номінована на премію Europas у категорії «Найгарячіший стартап EdTech» (докладніше).
 • Українські електробайки Delfast входять до числа 10 європейських стартапів, що стрімко розвиваються та сприяють розвитку сектору доставки додому. У 2021 році стартап провів краудфандингову кампанію, залучивши €2.8 млн.для локалізації виробництва електронних велосипедів та прискорення доставки (докладніше).
 • Center42 випустив перший в Україні каталог корпоративних інновацій, який зібрав понад 150 кейсів 56 компаній, включаючи співпрацю між корпоративним сектором та стартапами за допомогою акселераційних програм, відкритих інноваційних програм, хакатонів (докладніше).
 • 12-річна історія українського єдинорога Grammarly, інтелектуальна, інноваційна англійська допомога у спілкуванні від співзасновника компанії Макса Литвина. Grammarly – суперзірка на світовій арені, яка увійшла до списків найбільш інноваційних світових компаній: AI Companies від Fast Company, The Cloud 100 від Forbes, Career-Launching Companies від Wealthfront (докладніше).
 • Інтерв’ю з генеральним директором Ajax Systems Олександром Конотопським для EU-Startups: Ajax зараз має понад 900 000 користувачів у 120 країнах світу та визнаний як найкраща бездротова система безпеки в Європі. В команді працює понад 1600 співробітників, чисельність персоналу зросла вдвічі з 2019 по 2020 рік. У 2019 році залучили понад €8.4 від компанії Horizon Capital для активізації глобальної експансії. У 2015 році отримала €840 тис.від венчурного фонду SMRK (читати).
 • Великобританія завжди була одним з найбільших партнерів України: у 2019 році торгівля між Великобританією та Україною становила 1,5 мільярда фунтів стерлінгів. Sigma Software Group за підтримки Програми USAID «Конкурентна Україна» спрямована на зміцнення ділових зв’язків та пошук нових можливостей між двома країнами (докладніше).
 • На думку KyivPost, Україна може стати «меккою для кіберспорту», ​​якщо покращиться інфраструктура. Сьогодні в Україні бурхливо розвивається кіберспорт, але для залучення інвестицій у сферу слід розвивати існуючі потужності. Зараз такі місця є в Києві, Харкові, Дніпрі: арена WePlay Esports, Арена Віндіго, Арена Зевс, готель Дніпро (докладніше).
 • 6 українських ІТ та телекомунікаційних компаній входять в ТОП-200 найбільших платників податків в Україні у 2020 році за даними журналу “Рейтинг”: №14 – Київстар (₴ 6,7 млрд. податків за рік), №20 – Vodafone Україна (₴3,3 і 2,8 млрд.), № 24 – Google Україна (до $100 млн.), №  44 – Укртелеком (від ₴ 1,5 до 1,4 млрд.), № 62 – Lifecell (близько 1 млрд. ₴), № 155 – Emarket Ukraine, LLC OLX Group (₴341 та 337 млн.) (докладніше).

Урядові новини

 • 15 квітня Верховна Рада прийняла за основу проект Закону № 4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Законопроект передбачає введення низки заходів для стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні – „Дія Сіті” (докладніше).
 • Найближчим часом буде створений Міжнародний центр інновацій та трансферу технологій  ГУАМ, який стане частиною майбутньої Міжнародної корпорації розвитку інноваційного розвитку “ГУАМ і Партнери”.Одним із питань, які було обговорено на засіданні підгрупи, стала співпраця країн-членів ГУАМ у сфері космічних технологій (докладніше).
 • TechUkraine, МЗС України, Міністерство цифрової трансформації розпочали на Ukraine.ua місяць інновацій #UAInnovative: огляд екосистеми, обговорення стартапів, цифровізація. Серія матеріалів орієнтована на англомовних читачів  потенційних інвесторів в український ІТ-сектор, іноземних політиків та всіх, хто чекав шансу дізнатись більше про бізнес та технології в Україні (докладніше).

Проекти UAmachinery (українська  техніка) & UAcreativeindustries (українські креативні індустрії) 

 • Історія української бездротової системи безпеки Ajax Systems, яка виграла  тендер від  муніципалітету міста Берген, Норвегія, для забезпечення захисту дерев’яної архітектури  міста, яка входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО (читати).
 • Стаття Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, який розробив інтернет-кіно DOCUSPACE у відповідь на виклики пандемії. Інтернет-кіно, що об’єднує творче співтовариство документалістів, захисників прав людини, дослідників та всіх, хто цінує документальне кіно (читати).
 • Стаття про український Live Classic – перший додаток української класичної музики, створений для любителів музики з усього світу, щоб допомогти відкрити свіжу сторінку унікальних музичних традицій великої країни: прекрасних музичних творів, стилів та композиторів (читати).

Звіти

 • Креативні індустрії: вплив на розвиток економіки України від Trade+, KSE, USAID (читати).
 • Скільки IT-спеціалістів в Україні від DOU (читати).
 • ТОП-200 найбільших компаній України за сумою сплати податкових платежів за 2020 рік від  журналу “Рейтинг” (читати).

 

Дякуємо команді TechUkraine за підготовку матеріалу! Оригінальний запис ви можете прочитати англійською за цим лінком. Переклад та розміщення виконані з дозволу авторів.