Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
13 Червня, 2022

Огляд української технологічної екосистеми у воєнний час (травневий випуск)

24 лютого 2022 р. росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну. Після 8+ років окупації частини Луганської та Донецької областей та спроб анексії Криму (агресії, внаслідок якої вже загинули тисячі українців), режим Путіна перейшов немислиму межу, перевівши російську армію в режим жорстоких масштабних військових дій, – вторгнення, якого не було в Європі з часів Другої світової війни. 

Технологічний сектор України змушений був адаптуватися до реалій війни, але продовжує працювати майже на повну потужність, попри надзвичайні умови, демонструючи колосальну стійкість.

Читайте дайджест TechUkraine за 01.05-31.05.2022:

  • Аналітика: українська технологічна екосистема під час війни.
  • Міністерство цифрової трансформації – проєкти та ініціативи воєнного часу.
  • Військове масштабування: нові офіси в Україні та у всьому світі.
  • Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час.
  • Новини технологічної екосистеми під час російської агресії.
  • Популярні статті у світових ЗМІ.
  • Подкасти.

Аналітика: українська технологічна екосистема під час війни

Асоціація “ІТ України”: Українська ІТ-індустрія: перезавантаження у воєнний час”: У першому кварталі 2022 року ІТ-індустрія забезпечила рекордно високий експортний дохід у воєнний час – $2 млрд. Аналогічний показник у 2021 році становив 1,44 млрд доларів. Таким чином, обсяг ІТ-експорту збільшився на 28% (детальніше).

Ukraine Deal Review 2021, що також охоплює 3 місяці 2022 року, підготовлений Kreston Global Ukraine, Українською асоціацією венчурного та приватного капіталу (UVCA), AVentures Capital та ISE Corporate Accelerator: У 2021 році українські стартапи залучили 779,6 млн. доларів США, що на 46% більше, ніж у 2020 році. Як і в попередньому періоді, близько половини угод (47%) припало на Український фонд стартапів (USF). У січні-березні 2022 року вже відбулося 11 венчурних угод на суму 11,5 млн. доларів США, 3 угоди з прямими інвестиціями на суму 4 млн. доларів США та 8 екзитів на суму 135 млн. доларів США (детальніше).

DOU: Український технологічний ринок праці у воєнний час: Кількість пропозицій щодо роботи впала до 40% порівняно з довоєнним рівнем для всіх видів технічних спеціалістів. При цьому діапазон зарплат залишився практично незмінним. Водночас, географія пропозицій роботи кардинально змінилася. Збільшилася частка віддалених вакансій, а деякі українські компанії почали активно розміщувати пропозиції щодо роботи за кордоном (насамперед у Польщі) (детальніше).

Djiinni: Як війна вплинула на ринок технологічних вакансій в Україні (оновлення ринку станом на 23 травня 2022). Кандидати онлайн: Кандидати: 47 388 (+1 151), Вакансії: 15 289 (-285)  (детальніше).

Команда швидкого реагування Державного центру кібероборони – аналітика за 1-й квартал: 14 мільйонів підозрілих подій, що можуть становити загрози інформаційній безпеці за 3 місяці (детальніше)

Зарплати ІТ-фахівців у воєнний час за даними Smart Solutions: 90% кандидатів, які були найняті до війни, зараз продовжують працювати (детальніше)

Lviv IT Cluster запускає проект IT Research Resilience: в рамках проекту буде опитано не менше 6 тис. ІТ-фахівців і проаналізовано ці дані відповідно до перевіреної 6 років тому методики, адаптованої до війни, – щоб скласти найбільш повну картину стану ІТ-індустрії після 24 лютого (детальніше)

“Three months at war: The voice of Ukrainian Start-ups”: TechUkraine у партнерстві з Українським фондом стартапів, Міністерством цифрової трансформації України, Emerging Europe, Tech Emerging Europe Advocates, Global Tech Ambassadors та TA Ventures запускає онлайн-опитування екосистеми стартапів, мета якого – зрозуміти вплив російського вторгнення на українські стартапи після трьох місяців героїчного опору, проаналізувати динаміку розвитку інноваційного сектору та знайти найефективніші способи підтримки екосистеми (детальніше).

2022 Startup Ecosystem Index за версією StartupBlink: Через наслідки війни позиції України в рейтингу сильно знизились – на 16 сходинок. Але Україні вдалось залишитись у глобальному рейтингу ТОП-50, посівши 50-те місце. У Європі Україна посідає 30 місце. Найбільш помітні позиції займає Київ – місто входить у топ-25 в таких галузях, як маркетинг, продажі, програмне забезпечення та дані (детальніше).

Міністерство цифрової трансформації – проєкти та ініціативи воєнного часу

IT Army of Ukraine: понад 263 000 людей приєдналися до групи під назвою IT Army на соціальній медіаплатформі Telegram.

Diia Summit Brave Ukraine у Давосі. 5 напрямів цифрового розвитку України: Трансформація інфраструктури Інтернету, Трансформація управління, Цифрова економіка, Інноваційні технології безпеки, Нові освітні моделі.

Diia.Business у Варшаві: Громадяни України зможуть скористатися безкоштовними професійними консультаціями з питань ведення бізнесу, розміщення, працевлаштування та проживання у Польщі.

Фронт цифрової дипломатії: спілкування з великими технологічними компаніями (Ілон Маск та Starlink, і т.д.).

Застосунок «Дія» у воєнний час: це не лише електронні документи та ідентифікація громадян на контрольно-пропускних пунктах; тепер це ще й нагода пожертвувати на підтримку української армії; e-vorog чат бот — надання інформації про пересування військових сил та техніки ворога-агресора (понад 270 000 користувачів); подання заяв на відшкодування майнових збитків, завданих війною; цілодобовий доступ до ТВ та радіо; гра e-bayraktar – можливість уявити себе у ролі оператора байрактара.

International Legion of Internet Army: очолюваний урядом підрозділ для поширення об’єктивних фактів про поточний конфлікт на противагу кремлівській пропаганді; 

MetaHistory Museum of War: NFT-музей війни путінської росії проти України; вже зібрано понад $1,530,566 (детальніше)

TruthFund.com фонд для боротьби з дезінформацією про війну в Україні (детальніше).

Військове масштабування: нові офіси в Україні та у всьому світі

Ajax Systems розпочинає продажі в Північній Америці зі своїм першим офіційним дистриб’ютором SS&Si Dealer Network (детальніше). Компанія також відкрила свій перший завод за кордоном – у Стамбулі, Туреччина (детальніше).

Український AI-стартап Birb від компанії LUN запустився у Лондоні (детальніше).

Український онлайн-сервіс Uklon запускає міжнародну франшизу та шукає партнерів у країнах Балтії, Польщі, Словаччини, Чехії та інших країнах (детальніше).

Українська Parimatch Tech відкриває центр розробки у Празі, Чехія (детальніше).

Ciklum відкрив центр доставки в Софії, Болгарія (детальніше). 

Grid Dynamics відкриває виробництво в Хайдарабаді, Індія (детальніше). 

Avenga відкриває новий офіс доставки в Порту (детальніше).

Українська компанія YozmaTech відкрила офіс у Тбілісі, Грузія (детальніше). 

Українська компанія Genesis відкрила офіс у Варшаві (Польща) та планує тимчасовий хаб на Кіпрі (детальніше). 

Львівська компанія Binariks відкрила представництво у Катовіце, Польща (детальніше). 

Українська компанія MobiDev тепер представлена в Лодзі, Польща (детальніше). 

AllSTARSIT відкрив міжнародний багатонаціональний технологічний центр у Дубаї, ОАЕ (детальніше). 

Українська компанія HebronSoft оголосила про відкриття офісу в Байя-Марі (Румунія) та Хусті (Закарпатська область, Україна) (детальніше). 

Українська компанія N-iX відкрила новий хаб у Івано-Франківську для 40 технічних фахівців (детальніше).

За даними Forbes, з початку війни українські ІТ-компанії відкрили 18 офісів за кордоном (детальніше).

Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час

MacPaw інвестує $1 млн у розвиток інноваційного центру “Промприлад.Реновація” для підтримки бізнесу і талантів в Україні (детальніше).

Київський стартап Yope (раніше називався Salo), заснований білорусами Бахрамом Ісмаїловим та Павлом Рудковським, залучив $2 млн від кількох фондів (детальніше). 

Компанія Google оголосила першу групу учасників програми Google for Startups Ukrainian Support Fund. 17 українських стартапів отримають до 100 000 доларів США у вигляді недилютивного фінансування, а також постійне наставництво Google, підтримку продуктів та кредити (детальніше).

Фонд підтримки стартапів на базі CfE 7wings, який надає $50 000 неакціонерних грантів українським стартапам, оголосив переможців першого відбору (детальніше). 

Компанія Vymex залучила $111 000 від Amazon Web Services (AWS), щоб допомогти українським підприємцям відновити свій бізнес у військовий та післявоєнний час (детальніше).

Засновник венчурного фонду InSoft Partners Віталій Горовий придбав частку Indeema Software (детальніше).

Кліматичні інноваційні ваучери Greencubator повертаються та надають “зеленим” компаніям грантову підтримку до 50 000 євро (детальніше).

Українська продуктова IT-компанія Boosta запустила венчурний фонд Burner, який надаватиме SMART-інвестиції для цифрових проектів на всіх стадіях (Idea, Pre-seed, Seed, Stage A) (детальніше).

Українська платформа з працевлаштування Jooble, 2-й за величиною сайт з працевлаштування у світі, запустила власний інкубатор (детальніше).

Новини технологічної екосистеми під час російської агресії

IT-кластер Закарпаття / IT Cluster Transcarpathia розпочав свою роботу. До нього увійшли 11 ІТ-компаній: Astound Commerce, SoftServe, Sigma Software Group, Genesis, 4TEAM, Telesens, EPAM Systems, Intellias, SQUAD CANFLY LLC та PettersonApps (детальніше).

Lviv IT Cluster відновлює проект IT Village (детальніше).

Lviv ІТ Cluster у співпраці з Львівською військовою адміністрацією та повітряним командуванням “Захід” реалізовуватиме проект Sky (детальніше).

У Львівській області планується збудувати IT-кампус площею 8 га та загальною площею 10 000 квадратних метрів. Кампус зможе вмістити до 1000 учасників, також планується будівництво тимчасових приміщень. Крім того, реабілітаційний центр на території технопарку буде розрахований на 500-600 осіб (детальніше).

Український стартап A.D.A.M. запустить виробництво надрукованих на 3D-принтері кісткових імплантатів у Львові (детальніше).

Засновник української компанії AB Games Антон Большаков у партнерстві з інженером Євгеном Рвачовим запустив компанію UAV Defense Robotics, яка розроблятиме безпілотники для української армії з виробництвом у Києві (детальніше).

Тернопільська компанія ELEEK розробила електровелосипеди для Збройних Сил України під назвою “Atom Military” (детальніше).

Україна вперше отримала дві важливі нагороди в галузі кібербезпеки Cybersec Europe 2022 Award: за героїчний опір російській агресії та захист цифрових кордонів демократичного світу (детальніше).

Україна входить до топ-20 країн світу за рівнем розвитку екосистеми даних, згідно з рейтингом міжнародного дослідження Global Data Barometer (детальніше).

До списку Forbes 30 under 30 увійшли українці: журналісти Kyiv Independent, кіберспортсмен Natus Vincere Олександр Костильов, генеральний директор Teach For Ukraine Оксана Матіяш (детальніше). 

Український розробник та виробник i3 Engineering отримав премію WORLD SMART HOME AWARD 2022 у категорії “Управління будівлею/Управління будинком/Системною шиною”, ставши єдиним переможцем з нашої країни цього року (детальніше). 

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров представлений у щорічному рейтингу POLITICO – 28 впливових гравців, які стоять за технологічною революцією в Європі (детальніше). 

Молоду українську вчену Анастасію Романчук було нагороджено за “кращий репортаж” на Міжнародному турнірі фізиків 2022 у Колумбії (детальніше). 

Українська Дія.Сіті увійшла до шорт-листа премії Future of Emerging Europe Awards (детальніше). 

Українська Netpeak Group та волонтери запустили “Заміни російське ПЗ українськими рішеннями” – список популярних російських програм та 100% українських альтернатив (детальніше). 

Платформа для інтеграції даних Datuum.ai, що керується штучним інтелектом, допоможе українським компаніям швидко замінити російські програмні продукти на альтернативні (детальніше).

Технологічні компанії повертаються до Києва: Sigma Software, UNIT.City, Lift99 (детальніше).

Найбільший поштовий оператор країни “Укрпошта” у партнерстві з агентством Disqover запустили свій магазин на міжнародній платформі eBay (детальніше). 

Міжнародна платіжна платформа Payoneer інтегрована в українську Приват24 (детальніше).

Магазини “Фокстрот” запустили криптовалютні платежі через Binance Pay (детальніше). 

Microsoft допоможе Україні задокументувати військові злочини Росії (детальніше).

14 українських стартапів візьмуть участь у Viva Technology у Франції (детальніше).

8 українських стартапів візьмуть участь у виставці Collision у Канаді (детальніше).

TechUkraine – офіційний інформаційний партнер TNW Conference 2022 (детальніше). 

The Kyiv Independent: Стійка технологічна галузь України досягає успіху, незважаючи на війну (детальніше).

Forbes Україна: Українські технологічні підприємці – одні з тих, хто надає найбільше підтримку під час війни (детальніше).

НВ: Росія, яка колись займала ключові позиції в кіберпросторі, тепер піддається глузуванням з боку найкращих хакерів світу (детальніше).

AIN: “Всі на Заході хочуть купувати українські товари”. Як працює український Awesomic під час війни (детальніше). 

Dev.ua: Інтерв’ю з Юрієм Філюком, генеральним директором компанії “Промприлад. Реновація” (детальніше). 

Блог TechUkraine

Українські технологічні делегати на саміті TechEU 2022 (детальніше). 

12 венчурних фондів, які підтримують українські стартапи у воєнний час (детальніше).

Інтерв’ю з командою LvivTech.City: “У проекті є все необхідне для ведення бізнесу навіть у воєнний час” (детальніше). 

MacPaw виступає за Україну (детальніше).

Як говорити про війну: кризові комунікації у технологіях (детальніше).

Як польська екосистема стартапів підтримує Україну (детальніше).

Використання фотограмметрії під час війни: збереження доказів та культурних пам’яток (детальніше). 

Влад Кітінік, засновник KITRUM: “Для всього світу Україна стала синонімом героїзму та мужності” (детальніше).

Популярні статті у світових ЗМІ

  • Emerging Europe: Україна зайняла головну сцену у Давосі, викладаючи бачення цифрового майбутнього (детальніше).
  • TechCrunch: Ключові європейські технологічні засновники та інвестори запускають благодійний фонд OneUkraine для допомоги Україні (детальніше). 
  • VICE: Україна використовує безшумні електровелосипеди для перевезення протитанкової зброї (детальніше).
  • Sifted: Українці ведуть інформаційну війну (детальніше).
  • Foreign Affairs: Цифрова боротьба в Україні виходить на міжнародний рівень (детальніше). 
  • Financial Times: Молоді підприємці вступають у бій на економічному фронті України (детальніше). 
  • Reuters: Кібервійна між Україною та Росією: Огляд (детальніше). 
  • WIRED: Як Starlink намагався утримати Україну в онлайні (детальніше). 
  • 150sec: Економічна війна в Україні – знайомтеся з фінтех-стартапом, який бореться за порятунок українського малого бізнесу (детальніше).
  • BestStartup.eu: Порятунок планети від забруднення пластиком за допомогою екологічних одноразових матеріалів (детальніше).
  • Tech.eu: Українська компанія Everstake залучає віце-прем’єра Михайла Федорова до подальшого заклику про криптопожертвування в рамках Aid for Ukraine (детальніше).
  • The Washington Post: Всередині нового стартап-життя України: коридори, гардеробні, бункери (детальніше).
  • Fast Company: Для цього СЕО поїздка в Україну зараз має особисте та професійне значення (детальніше). 
  • The Statesman: “Росіяни цього не очікували”: Український підрозділ дронів – новий учасник війни (детальніше).

Подкасти

  • Подкаст Майка Бурика Ukrainian Weekly з Наталією Яресько щодо відновлення України (детальніше).
  • DOU Podcast: як українське IT працює у воєнний час  (детальніше).

Дякуємо команді Tech Ukraine за підготовку матеріалу!

Оригінальний запис ви можете прочитати англійською за цим лінком

Переклад та розміщення виконані з дозволу авторів.

Перший випуск воєнного часу читайте тут.

Другий випуск воєнного часу читайте тут.

Інші новини