Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
4 Травня, 2022

Огляд української технологічної екосистеми у воєнний час (квітневий випуск)

24 лютого 2022 р. росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну. Після 8+ років окупації частини Луганської та Донецької областей та спроб анексії Криму (агресії, внаслідок якої вже загинули тисячі українців), режим Путіна перейшов немислиму межу, перевівши російську армію в режим жорстоких масштабних військових дій, – вторгнення, якого не було в Європі з часів Другої світової війни. Технологічний сектор України змушений був адаптуватися до реалій війни, але продовжує працювати майже на повну потужність, попри надзвичайні умови, демонструючи колосальну стійкість. 

Читайте дайджест TechUkraine за 1.04-1.05.2022:

  • Аналітика: українська технологічна екосистема під час війни
  • Міністерство цифрової трансформації – проєкти та ініціативи воєнного часу
  • Військове масштабування: нові офіси в Україні та у всьому світі
  • Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час
  • Новини технологічної екосистеми під час агресії
  • Популярні статті у світових ЗМІ
  • Подкасти

Аналітика: українська технологічна екосистема під час війни

Ключові висновки доповіді AVentures Capital про угоди VC та PE у 2021-2022 роках. Основні моменти: Рекордно високий обсяг венчурного та приватного інвестування в українські технологічні компанії, що перевищує 830 млн доларів США. Це свідчить про зростання більш ніж на 45% порівняно з минулим роком. Історично високий обсяг угод на ранніх стадіях (Seed та Series A), що перевищує 240 млн доларів США. Значна активність у сфері злиття та поглинання — не менше 28 виходів компаній, що надають продукти та ІТ-послуги (докладніше).

Emerging Europe: Звіт FUTURE OF IT 2022. Основні моменти: завдяки численному та високоосвіченому населенню Україна має сильну екосистему стартапів, яка вже дала світові п’ять єдинорогів: GitLab, Grammarly, Genesis, People.ai та Firefly Aerospace (докладніше). 

Спеціальний звіт Microsoft: Огляд діяльності росії щодо кібератак в Україні. Хакерські та військові операції росії працювали в тандемі, фокусуючись на одних і тих же цілях (докладніше). 

DOU: Основні проблеми українських технологічних компаній у воєнний час. Основні моменти: 84% ІТ-фахівців працюють у повноцінному режимі; до 10-15% клієнтів розірвали контракти; серед ризиків для клієнтів – кібербезпека, мобілізація ІТ-фахівців (докладніше).

DOU: Мапа міграцій українських ІТ-фахівців під час війни. Основні моменти: 46% ІТ-фахівців з початку війни переїхали до безпечніших регіонів України. Найпопулярнішим регіоном є Львів – 11% усіх респондентів, або 23% людей, які переїжджають в різні регіони України.  Івано-Франківськ – 6%, Закарпаття – 9% (докладніше).

Асоціація “IT Ukraine” запускає нове дослідження спільно з ІТ-кластерами “Українська ІТ-індустрія: перезавантаження у воєнний час” (докладніше). 

Djiinni: Як війна вплинула ринку праці в Україні (оновлення ринку, 25 квітня). Кандидати онлайн: 43 676 (+795), Вакансії онлайн: 14 934 (+264) (докладніше). 

Війна в Україні: Пульс кіберзахисту Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (докладніше). 

Міністерство цифрової трансформації – проєкти та ініціативи воєнного часу

  • IT Army of Ukraine: понад 280 000 людей приєдналися до групи під назвою IT Army на соціальній медіаплатформі Telegram.
  • Фронт цифрової дипломатії: спілкування з великими технологічними компаніями (Ілон Маск та Starlink, і т.д.).
  • Застосунок «Дія» у воєнний час: не лише електронні документи та ідентифікація громадян на контрольно-пропускних пунктах; тепер це ще й нагода пожертвувати на підтримку української армії; e-vorog чат бот — надання інформації про пересування військових сил та техніки ворога-агресора (понад 270 000 користувачів); подання заяв на відшкодування майнових збитків, завданих війною; цілодобовий доступ до ТВ та радіо; гра e-bayraktar – можливість уявити себе у ролі оператора байрактара.
  • Aid For Ukraine: кошти спрямовуються на підтримку програм гуманітарної допомоги та Збройних сил України. Спільнота вже зібрала понад $60 млн.
  • International Legion of Internet Army: очолюваний урядом підрозділ для поширення об’єктивних фактів про поточний конфлікт на противагу кремлівській пропаганді; 
  • MetaHistory Museum of War: NFT-музей війни путінської росії проти України; вже зібрано понад 600 000 доларів (докладніше).
  • TruthFund.com: фонд для боротьби з дезінформацією про війну в Україні (докладніше).
  • Відправити путіна на Юпітер – понад 2 мільйони пожертвувань.

Військове масштабування: нові офіси в Україні та у всьому світі

Компанія Starlink Ukraine, представництво SpaceX, щойно зареєструвалася в Україні (докладніше).

Український виробник систем безпеки з функціями “розумного будинку” Ajax Systems розпочав продажі в Канаді (докладніше).

Український технологічний гігант SoftServe відкриває офіс у Румунії (докладніше).

Innovecs розширює свою присутність у Східній Європі, Латинській Америці та Грузії (докладніше).

AllSTARSIT відкрила свою глобальну штаб-квартиру та центр підтримки клієнтів в Латинській Америці – у Боготі, Колумбія (докладніше).

Grid Dynamics Holdings оголосила про відкриття нового європейського хабу з офісом у Цузі, Швейцарія, та новим інженерним офісом у Єревані, Вірменія (докладніше).

Харківська компанія Quantum зареєструвала офіс компанії у Варшаві та відкрила приміщення для команди у Гданську. Компанія вже має представництва в Україні та Ізраїлі, і наступним кроком стало відкриття офісу у Східній Європі (докладніше).

Шведсько-українська компанія Sigma Software відкрила офіси розробки у Луцьку та Чернівцях. Також компанія оголосила про відкриття центрів у Мукачеві Закарпатській області, Івано-Франківську та Тернополі (докладніше). 

EPAM Systems відкрила новий офіс у Хмельницькому для десятків членів команди з Харкова, Києва та Чернігова (докладніше).

Компанія Luxoft Ukraine відкрила 5 тимчасових офісів в Україні: Чернівці, Івано-Франківськ, Хмельницький, Львів, Рені в Одеській області (докладніше). 

Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час

Horizon Capital придбала міноритарний пакет акцій компанії Miratech (докладніше).

Українська компанія GoSolo залучила $1 млн. від засновників Grammarly Макса Литвина та Алекса Шевченка за участю SFC Capital, Menlo Ventures та кількох топ-менеджерів Stripe (докладніше).

Українська SID Venture Partners інвестувала у 2 стартапи: у The Credit Thing (екс-Koto від засновників Monobank) та The Breakfast (докладніше).

CEO Unicorn Nest Денис Довгополий, CEO Центру підприємництва Українського католицького університету Іван Петренко спільно з Львівською бізнес-школою УКУ (LvBS) та Українським католицьким університетом запустили фонд 7wings для українських стартапів обсягом $1,5-2 млн. 7wings – це фонд підтримки стартапів на основі Центру підприємництва Українського католицького університету, який надає $50 000 у вигляді неакціонерних грантів українським стартапам, більшість членів команди яких залишаються в Україні, а сам стартап постраждав від агресії росії проти України (докладніше).

Geek Ventures запускає “Save Ukrainian Startups” – маркетплейс допомоги стартапам з українськими засновниками (в Україні чи за кордоном) (докладніше).

Українські підприємці Андрій Криворчук (колишній CEO Adventures Lab) та Леон Подобєдов запустили hi5 Ventures з інвестиційним фондом $15 млн. Венчурний фонд інвестуватиме у стартапи SaaS, Mobile, EduTech, AI/ML, Security, eSports та AdTech. Чеки: $250 000 – до $1 млн (докладніше).

Український венчурний фонд Flyer One Ventures запускає ініціативу “20 стартапів з українськими фаундерами, в які потрібно інвестувати!” для просування українських технологічних стартапів на міжнародній арені (докладніше).

Network VC (US) створили Спеціальний венчурний фонд та програму “Support Ukrainian Startups” для інвестування у стартапи з України (докладніше).

Інвестиційна компанія Machinа з європейськими та американськими інвесторами запускається в Україні. Вона фінансуватиме український малий та середній бізнес (fintech, edtech, agrotech, cybersecurity, foodtech, future of ecommerce та ін.) (докладніше).

Українська компанія Roosh Ventures взяла участь у раунді серії С проєкту TheGuarantors, який залучив $50 млн (докладніше).

Новини технологічної екосистеми під час агресії

UKRAINER: Як українське ІТ допомагає прискорити перемогу (докладніше).

Українська edtech-компанія Preply увійшла до рейтингу Топ 100 маркетплейсів у 2022 році від a16z Future – рейтинг найбільших стартапів та приватних компаній, орієнтованих на споживача (докладніше).

Михайло Федоров та Зоя Литвин увійшли до молодих глобальних лідерів 2022 року за версією Всесвітнього економічного форуму (докладніше).

Diia.City: Понад 200 ІТ-компаній приєдналися до українського “спеціального податкового режиму” Diia.City – спеціальної правової та податкової системи для ІТ-бізнесу. Серед новачків – компанії Preply, EVO, Readdle (докладніше).

Техніка Tesla Powerwall прибула в Україну та забезпечить енергією дві амбулаторії у зруйнованих Ірпені та Бородянці (докладніше).

O0 Design запустила проєкт “Spend With Ukraine” – найкращі українські товари та послуги у всьому світі (докладніше).

Як працює Харківський ІТ-кластер під час війни: 500 ІТ-компаній, понад 170 млн грн податків на місяць, понад 100 млн грн зібрано для армії та гуманітарної допомоги (докладніше).

В умовах воєнного часу засновник UNIT.City оголосив про будівництво інноваційного парку LvivTech.City (докладніше).

Закарпатський IT-кластер / IT Cluster Transcarpathia – як приєднатися до ініціативи (докладніше).

Український технологічний підприємець Андрій Зінчук, засновник венчурної фірми ZAS Ventures, запустив коворкінг Ventures Space у Луцьку, Волинська область (докладніше).

Українська технологічна команда ветеранів російсько-української війни UA DYNAMICS створила концепцію багаторазового ударного безпілотника PUNISHER для ведення спеціальної розвідки та реалізації тактики рейдів на важливі військові об’єкти з посиленим захистом у глибокому тилу противника (докладніше).

Український професор Василь Давидко відправляє спорядження через Amazon у рамках проєкту War-Stop цивільним особам, які воюють за Україну (докладніше). 

Українські стартапи Jiffsy та Gearheart розробили додаток Shopify та віджет сайту з офіційними українськими ресурсами для підтримки України (докладніше).

Українці запустили проєкт “Boycott Russian IT”, щоб припинити роботу з офшорними IT-проєктами, які можуть спонсорувати війну в Україні (докладніше).

Українські та португальські лідери в галузі інноваційних технологій майбутнього UPLIFT оголосили відкритий конкурс на участь у програмі акселерації для стартапів та масштабних компаній на ранніх стадіях розвитку (докладніше).

Projector Institute у співпраці з Міністерством цифрової трансформації та Дія.Бізнес запустили Український фонд креативу та технологій з метою дати можливість 5 000 українських жінок-біженок розпочати кар’єру у сфері креативу та технологій (докладніше).

IT Arena запускає нові прямі ефіри для підтримки технологічної галузі України (підписатися).

Виробник послуг моніторингу повітря, компанія Culver Aviation, що входить до холдингу TECHIIA, відкрила перший набір на курси підготовки операторів БПЛА (докладніше). 

Університет SET запустив освітній проєкт з кібербезпеки — платформу найкорисніших ресурсів з кібертеми (докладніше). 

Український Reface запустив програму Memomet – зброю мирних та вільних людей у новій реальності (докладніше).

TechUkraine – офіційний інформаційний партнер TNWConference 2022 (докладніше).

Dev.ua: ІТ StandForUkraine об’єднує понад 1000 IT-фахівців, маркетологів, професіоналів у галузі цифрової трансформації та штучного інтелекту, керівник — Вероніка Тамайо Флорес (докладніше). 

Популярні статті у світових ЗМІ

  • Emerging Europe: П’ять способів підтримати технологічний сектор України (докладніше).
  • Business Insider: Як 29-річна засновниця стартапу керує своїм бізнесом із бомбосховища в Україні (докладніше).
  • TechCrunch: 3 речі, які ви можете зробити прямо зараз, щоб підтримати IT-сектор України (докладніше).
  • Forbes: Для українських технологічних стартапів боротьба з війною означає меми, інформаційні кампанії та збереження бізнесу (докладніше).
  • Yahoo Finance: “Вірте в нас”: керівники українських технологічних компаній виступають зі зверненням на тлі побоювань витоку мізків (докладніше). 
  • WIRED: Цифрова битва України з росією йде не так, як очікувалося (докладніше). 
  • CoinDesk: Інсайди від фонду, що збирає мільйони у криптовалютах для підтримки України (докладніше).
  • Evening Standard: “Ми сплачуємо податки та допомагаємо нашим захисникам”: як технологічні компанії України працюють під час війни (докладніше).
  • INK: Нова кампанія з надання допомоги українським стартапам у стилі Кремнієвої долини (докладніше). 
  • Time: “Ми стали як великий стартап”. Як Київ адаптував міські технології для порятунку життів (докладніше).
  • Time: Як в Україні збирають цифрові докази військових злочинів (докладніше).
  • Fortune: Українці запускають сайт для краудфандингу на військові літаки (докладніше).
  • TNW: Люди, які жертвують українцям через Airbnb, показують, що в економіці не все так погано (докладніше).
  • TechCrunch: Співзасновники українського стартапу Delfast обговорюють, як пережити кризу (докладніше).

Подкасти

Mayak Innovatsiy: “Український пітч у воєнний час” від Домініка Піоте, генерального директора UNIT.City, та Тетяни Морозової-Скидан, виконавчого продюсера та співведучої, засновниці Podcast Bar

Інше

  • Подкаст Майка Бурика Ukrainian Weekly з Олександром Косованом, CEO компанії MacPaw та співзасновником венчурного фонду SMRK (докладніше).
  • Інтерв’ю Silicon Luxembourg про технологічну індустрію України з Наталією Веремєєвою, TechUkraine (докладніше).

Дякуємо команді Tech Ukraine за підготовку матеріалу!

Оригінальний запис ви можете прочитати англійською за цим лінком.

Переклад та розміщення виконані з дозволу авторів.

Перший випуск воєнного часу читайте тут

Інші новини