Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
18 Липня, 2022

Огляд української технологічної екосистеми у воєнний час (червневий випуск)

Після подій 24 лютого український технологічний сектор змушений був адаптуватися до реалій війни, але продовжує працювати майже на повну потужність, незважаючи на надзвичайні умови та демонструючи колосальну стійкість.

Читайте дайджест TechUkraine за 1.06-30.06.2022:

  • Аналітика: Українська технологічна екосистема під час війни
  • Міністерство цифрової трансформації: Проекти та ініціативи воєнного часу
  • Масштабування на час війни: Нові офіси в Україні та світі
  • Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час
  • Новини технологічної екосистеми під час російської агресії
  • Тематичні статті в українських технологічних ЗМІ
  • Блог TechUkraine
  • Популярні статті у світових ЗМІ
  • Подкасти

Аналітика: Українська технологічна екосистема під час війни

Аналіз українського ІТ-експорту від Національного банку України. За перші п’ять місяців 2022 року експортно-орієнтована ІТ-індустрія забезпечила українській економіці валютні надходження на суму $3 млрд 179 млн. При цьому в період з березня по травень, коли вже тривала війна, обсяг експорту комп’ютерних послуг зріс на 6%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, і становив $1,7 млрд (детальніше).

Релокація українських ІТ-компаній за даними DOU та Асоціації IT Ukraine. Усі українські ІТ-компанії з колективами понад 1200 фахівців планують розширювати діяльність у всьому світі. 64% компаній із 200-1200 фахівцями у штаті готові до глобального масштабування. 75% невеликих компаній (>200) не розглядають можливість міжнародної експансії (детальніше).

ТОП-25 геймдев компаній України за версією GameDev DOU. Playrix, Ubisoft, Plarium, Goom 8 Group, Gameloft – лідери чарту. Понад 10 000 технічних фахівців працюють у 25 компаніях зі списку (детальніше).

Захищаючи Україну: Перші уроки кібервійни від Microsoft. Звіт пропонує п’ять висновків, зроблених за підсумками перших чотирьох місяців війни (детальніше).

Djiinni: Як війна вплинула на ринок технологічних вакансій в Україні (Оновлення ринку, 27 липня). Кандидати онлайн: Кандидати: 52,302 (+1,099), Вакансії: 14,708 (-18) (детальніше).

“IT-армія України: Структура, постановка завдань та екосистема” від ETH Zürich CSS. IT-армія поступово перетворилася на гібридну структуру, яка не є ні цивільною, ні військовою, ні державною, ні приватною, ні місцевою, ні міжнародною, ні законною, ні незаконною (детальніше).

Звіт про венчурне фінансування в Центральній та Східній Європі за 1 квартал 2022 року від Vestbee. В Україні підприємці змогли підняти 13 раундів фінансування, незважаючи на воєнний стан, що є позитивним показником їхньої здатності підтримувати свій бізнес за будь-яких умов. Серед 50 найкращих раундів фінансування стартапів у Центральній та Східній Європі, закритих в 1 кварталі 2022 року, є 2 українці: Workee та Finmap (детальніше).

Global Startup ecosystem ranking 2022 від StartupGenome. Найповніше у світі дослідження стартапів, що містить дані про більш ніж 3 мільйони компаній з 280 екосистем (детальніше).

Sustainability Report 2021 компанії SoftServe. У 2021 році кількість жінок-менеджерів збільшилася на 3% порівняно з попереднім роком і становила 52%. Кількість жінок-співробітників не змінилася і склала 35% у 2021 році, що, як і раніше, вище середнього показника по галузі (детальніше).

“The country at war: The voice of Ukrainian Start-ups”. TechUkraine у партнерстві з Українським фондом стартапів, Міністерством цифрової трансформації України, Emerging Europe, Tech Emerging Europe Advocates, Global Tech Ambassadors та TA Ventures запускає онлайн-опитування екосистеми стартапів, метою якого є просування українських стартапів через міжнародні ЗМІ, венчурні фонди та інші глобальні зацікавлені сторони (детальніше).

Міністерство цифрової трансформації: Проєкти та ініціативи воєнного часу

  • IT Army of Ukraine: Більше 250 000 людей приєдналися до групи під назвою IT Army на соціальній медіаплатформі Telegram.
  • Перша у світі Армія Дронів: Спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України та UNITED24.
  • Фронт цифрової дипломатії: Спілкування з великими технологічними компаніями (Ілон Маск та Starlink, Palantir і т.д.).
  • Застосунок «Дія» у воєнний час: Не лише електронні документи та ідентифікація громадян на контрольно-пропускних пунктах; тепер це ще й можливість пожертвувати на підтримку української армії; e-vorog чат бот — надання інформації про пересування військових сил та техніки ворога-агресора; подання заяв на відшкодування майнових збитків, завданих війною; цілодобовий доступ до ТВ та радіо; гра e-bayraktar – можливість уявити себе у ролі оператора байрактара.
  • International Legion of Internet Army: Очолюваний урядом підрозділ для поширення об’єктивних фактів про поточний конфлікт на противагу кремлівській пропаганді; 
  • MetaHistory Museum of War: NFT-музей війни путінської росії проти України (детальніше).
  • TruthFund.com: Фонд боротьби з дезінформацією про війну в Україні (детальніше).
  • Відправити путіна на Юпітер: Більше 2 мільйонів донатів.

Масштабування на час війни: Нові офіси в Україні та світі

Starlink Ukraine отримав ліцензію оператора, а представництво SpaceX незабаром розпочне роботу в Україні (детальніше).

Palantir Technologies, компанія-лідер у світі в сфері розробки програмного забезпечення для аналізу даних, готова стати партнером України в галузі оборони, безпеки та цифрових технологій (детальніше).

Світовий лідер у галузі високоефективної теплоізоляції та енергозберігаючих будівельних рішень компанія Kingspan Global інвестує 200 млн євро в новий Кампус будівельних технологій в Україні (детальніше).

Українська компанія-декакорн Grammarly відкрила п’ятий хаб у Берліні, орієнтований на Engineering, Product та Design (детальніше).

Шведсько-українська IT-компанія Sigma Software Group відкриває нові офіси у США, Португалії, Польщі та Чехії (детальніше).

Компанія Ajax Systems відкрилася в Австралії (детальніше).

Українська ІТ-компанія N-iX відкриває офіс у Кракові, Польща (детальніше).

Creatio розширює свою присутність в Австралії та Новій Зеландії: компанія оголосила про призначення Шона Флінна на посаду директора з продажів в Австралії та Новій Зеландії (детальніше).

Українська аутсорсингова компанія Pingle Game Studio відкрила філію в Лондоні та Оттаві (детальніше).

Uber створив “private-label” версію своєї платформи доставки, щоб допомогти Організації Об’єднаних Націй доставити продовольство та воду до тих регіонів України, що постраждали від війни (детальніше).

Асоціація “ІТ Україна” відкриває західноукраїнське представництво в Івано-Франківську (детальніше).

Венчурний капітал та інвестиції у воєнний час

Новий український єдиноріг: Заснована українцем Вадимом Ясиновським компанія з автоматизації документообігу airSlate (колишній PDFiller), що базується в США, залучила $51,5 млн в рамках раунду фінансування, що оцінює стартап більш ніж у $1 млрд (детальніше).

Заснована українцем компанія Ahrefs, що спеціалізується на інструментах для пошукових систем, залучила 60 мільйонів доларів для створення власної пошукової системи під назвою Yep. Компанія реінвестувала власні доходи від платних підписок (детальніше).

ЄС виділить 20 млн євро на підтримку українських стартапів. Згідно з програмою, українські стартапи та компанії отримають фінансову підтримку у розмірі до 60 000 євро; це сприятиме інтеграції українських технологічних команд до європейської інноваційної екосистеми, що дозволить їм зростати на європейському та світовому ринках (детальніше).

Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон оголосив про низку заходів щодо підтримки науково-технічного та дослідного секторів України: Спочатку на програму було виділено 3 мільйони фунтів стерлінгів, а оголошені сьогодні додаткові 9,8 мільйона фунтів стерлінгів дозволять значно розширити її (детальніше).

Український фонд NetSolid Investments інвестував 200 000 євро у SaaS-платформу PromoRepublic в рамках Pre-A раунду фінансування у розмірі 2 млн євро. Компанія планує провести раунд серії А до кінця року (детальніше).

Max Game Value залучила 100 тис. євро інвестицій від іспанського Demium Capital (детальніше).

SID Venture Partners оголосила про інвестиції у два нові стартапи з українськими засновниками: фармацевтичний сервіс Liki24.com та платформу даних datuum.ai (детальніше).

Компанія WePlay Esports інвестувала кошти в медіакомпанію та інфлюєнсерну мережу OTK (One True King) та стала стратегічним партнером OTK. Подробиці угоди розкрито (детальніше).

Львівська компанія Stepico Games придбала найкращу студію зі створення гейм-арту Inkration (детальніше).

Засновники Нової пошти та Fedoriv agency запустили новий венчурний фонд Vesna Capital, створений досвідченими, надійними українськими підприємцями та інноваторами з більш ніж 20-річним досвідом роботи (детальніше).

ICLUB Global запускає онлайн-платформу для інвестування у стартапи від $10 000 (детальніше).

Новини технологічної екосистеми під час російської агресії

Україна посіла 24 місце у Національному індексі кібербезпеки (NCSI) серед 120 країн світу (детальніше).

Відповідно до звіту Coursera Global Skills Report 2022, Україна посідає 8 місце у категорії “Технологічні компетенції” із передовими лідерами. Але країна відстає у розділі “Бізнес” (детальніше).

Львівський IT-кластер спільно з Львівською міською радою та Першою медичною асоціацією Львова виступив з ініціативою створення Центру психічного здоров’я (детальніше).

Івано-Франківськ стане містом інновацій. В Івано-Франківську стартував масштабний трирічний проект “Нова економіка Івано-Франківська (NEF)” – підтримка кластерів інноваційної економічної діяльності, що формуються в Івано-Франківську. Проект фінансується Європейським Союзом та триватиме до березня 2025 року (детальніше).

Український фонд стартапів запустив програму підтримки проектів подвійного призначення – програма грантової підтримки проєктів подвійного призначення задля підвищення обороноздатності країни та пришвидшення післявоєнної відбудови (детальніше).

Разом з міжнародними партнерами запущено новий освітній проект “IT Generation” для збільшення частки IT у ВВП нашої країни до 10% (детальніше).

Meta та Genesis запускають безкоштовну StartUp Academy та просувають технологічну індустрію ЄС (детальніше).

Вперше українську технологічну делегацію було представлено на канадській конференції Collision (детальніше).

Технологічний міст між Японією та Україною: Stand with Ukraine Japan, Le Wagon Tokyo, Virtusize та Nextblue запустили ініціативу з метою створення можливостей для ділового співробітництва та взаємної вигоди у короткостроковій та довгостроковій перспективі для технологічного сектору Японії та України (детальніше).

Український хаб оголосив про запуск ініціативи Tech Aid Portal у Португалії в партнерстві з Українським фондом стартапів за підтримки Українсько-американської координаційної ради (детальніше).

Sigma Software Group, IdeaSoft та UA TECH CLUB заснували неформальну спільноту UA Tech Network для підтримки малого та середнього бізнесу в Україні (детальніше).

Міжнародні венчурні фонди та технологічні компанії об’єднують зусилля та створюють “Ukrainian Tech Circle”, щоб допомогти українському IT-сектору. Українські стартапи матимуть підтримку у фінансуванні, пошуку нових клієнтів та доступу до глобальної мережі контактів (детальніше).

Українська кіберспортивна команда NAVI aka Natus Vincere виграла турнір BLAST Premier з CS:GO на арені Altice у Лісабоні (детальніше).

Українська Дія Сіті перемогла у номінації “Modern and Future-Proof Policymaking” у рамках саміту Future of Emerging Europe Summit & Awards від Emerging Europe у Брюсселі (детальніше).

Київська компанія MacPaw отримала престижну нагороду Global InfoSec Awards 2022 у рамках RSAConference (детальніше).

Додаток Дія увійшов до шорт-листу кандидатів Міжнародного фестивалю креативності “Каннські Леви” – 2 номінації у категорії “креативна трансформація бізнесу” (детальніше).

Українська компанія 3DLOOK, світовий лідер у галузі мобільних рішень для вимірювання тіла та віртуальних примірок з використанням штучного інтелекту, була визнана компанією Gartner репрезентативним постачальником технологій віртуальних примірок та підгонок (детальніше).

Український додаток Waterllama увійшов до фіналістів Apple Design Awards (детальніше).

Укрпошта стала першою поштовою службою у світі, що відкрила власні магазини на Amazon та eBay (детальніше).

Українська MacPaw представила безкоштовний ClearVPN, доступний через програму Дія (детальніше).

Українські вчені розробили “Гідробанандаж” для лікування опіків від російських фосфорних снарядів, рани від яких дуже глибокі і не гояться (детальніше).

Екс-співробітник “Укроборонпрому” Максим Шеремет запустив лабораторію військових безпілотників для посилення безпеки та оборони України (детальніше).

Британський мільярдер Річард Бренсон відвідав Гостомель у Київській області та висловив зацікавленість у відновленні будівель (детальніше).

Засновник WhatsApp Ян Кум – найбільший філантроп під час війни (детальніше).

Генеральний директор та засновник BetterMe Вікторія Репа представила сміливих українських технологічних підприємців Тіму Куку та команді Apple (детальніше).

Y Combinator: Засновники, які масштабують свій стартап у зоні бойових дій (детальніше).

Чому Україна є державою-інноватором та першопрохідником у сфері цифровізації  (детальніше).

Тематичні статті в українських технологічних ЗМІ

LigaTech: Як роботи стають частиною збройних сил в Україні (детальніше).

Forbes Ukraine: Українська технологічна інновація – військовий робот Gnom (детальніше).

AIN: Зараз у Дія Сіті 253 резиденти. Чи настане нова ера для українського ІТ-сектору? (детальніше).

Mind.ua: Україна як майбутня Мекка для виробників дронів та роботів (детальніше).

Dev.ua: Український технологічний підприємець Уляна Штибель отримала нагороду на конференції Inspiring Fifty Europe 2022 у Лондоні  (детальніше).

Блог TechUkraine

  • Єгор Аушев, CyberUnit.Tech & Cyber School: “Наша місія – підняти сприйняття України як країни інновацій” (детальніше).
  • Україна в центрі уваги на TNW 2022 (детальніше).
  • Україна демонструє технологічну сміливість на виставці Viva Tech 2022 (детальніше).
  • MET AMS 2022: Перший в Європі фестиваль Metaverse (детальніше).
  • “HACK BACK” на SHOWTIME: Документальний фільм про кібервійну в Україні від VICE News (детальніше).
  • Звіт ETH Zürich CSS: “ІТ-армія України: Структура, постановка завдань та екосистема” (детальніше).
  • ClearVPN отримала нагороду Global InfoSec Award за 2022 рік (детальніше).
  • Як Glorium Technologies підтримує Україну (детальніше).
  • Естонія, Польща, Німеччина, Румунія: посібники з реєстрації бізнесу за кордоном. Інфографіка (детальніше).

Популярні статті у світових ЗМІ

    • TechCrunch: 6 причин інвестувати у стартапи з України (детальніше).
    • WIRED: Володимир Зеленський про війну, технології та майбутнє України (детальніше).
    • Euronews: 100 днів війни в Україні: Історії про підйом та стійкість національного технологічного сектору (детальніше).
    • Bloomberg: Україна закликає компанію Маска Starlink продовжувати допомагати зі зброєю (детальніше).
    • Emerging Europe: Підвищення стійкості Європи за допомогою цифрової трансформації (детальніше).
    • L’illustré: Технологічні інновації на службі українського спротиву (детальніше).
    • TNW: Голограма президента Зеленського виступила на 4 технологічних конференціях у Європі – ось що він сказав (детальніше).
    • The Washington Post: Як хвалені кіберможливості Росії виявилися неефективними в Україні (детальніше).
    • Atlantic Council: Вторгнення Путіна в Україну – перша у світі повномасштабна кібервійна (детальніше).
    • FinTech Magazine: Як українська фінансова екосистема зберегла стійкість (детальніше).
    • NHK WORLD JAPAN: Документальний фільм Digital Eye “Україна: Нова супутникова війна” (детальніше).
    • Foreign Policy: В українських саперів з’явився новий головний герой (детальніше).
    • Science|Business: Війна в Україні спонукає ЄС “прискорити” роботу над критичними технологіями (детальніше).
    • DutchNews: Зеленський оголосив про “цифровий ленд-ліз” для України під час The Next Web (детальніше).
    • Bloomberg: Електровелосипеди у протистоянні з військовою машиною Путіна (детальніше).
    • Forbes: Фіналіст LVMH Innovation Award 2022 DressX хоче стати хмарою Google для цифрової моди (детальніше).
    • wyborcza.biz: Українська Кремнієва долина у Варшаві (детальніше).

Подкасти

  • Blockquote від Андрія Дегелера: Олександр Косован – MacPaw, Олексій Сердюк – Respeecher, Дмитро Дубровський – Uklon, Ярослав Ажнюк – Petcube, SpendWithUkraine.
  • Kunsht подкаст – сезон присвячений військовим технологіям, також доступний на YouTube.
  • Подкаст Майка Бурика Ukrainian Weekly з Валерієм Яковенком щодо використання безпілотників для військової оборони (детальніше).
  • Osnovy Publishing Show Podcast: Анна Булах – експерт Respeecher з гібридних війн та безпеки (детальніше).
  • DOU Podcast: Як працює українське ІТ у воєнний час (детальніше).

Дякуємо команді Tech Ukraine за підготовку матеріалу!

Переклад та розміщення виконані з дозволу авторів.

Оригінальний запис можна прочитати англійською за цим лінком

Перший випуск воєнного часу читайте тут.

Другий випуск воєнного часу читайте тут.

Третій випуск воєнного часу читайте тут.

Інші новини