Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
16 Грудня, 2022

Драйвер інновацій: Як Український фонд стартапів будує інноваційну Україну. Огляд напередодні третьої річниці діяльності Фонду

І. ПЕРЕДУМОВИ ТА МІСІЯ ФОНДУ

Створення Українського фонду стартапів (Фонду розвитку інновацій) у 2018 році за ініціативою Прем’єр-міністра України стало знаковою подією для української сфери інновацій. Для України створення такого Фонду було важливим етапом розвитку екосистеми. Його місія — сприяти створенню та розвитку технологічних стартапів на ранніх стадіях (pre-seed та seed), підвищити їх глобальну конкурентоспроможність, допомогти бізнесу міцно встати на ноги та дати поштовх розвитку української стартап-екосистеми. Сьогодні Український фонд стартапів є однією з ключових організацій в Україні, що допомагає українським стартапам на ранніх стадіях свого розвитку залучити перші суми фінансування та запустити свій проєкт.

На початковому етапі заснування фонду в листопаді 2018 року не було чіткого розуміння щодо моделі його запуску, позаяк це безпрецедентна інституція такого формату, яка прийшла на зміну тих, що показали свою неефективність.

Вперше фонд побудований з корпоративною системою управління та прозорою системою відбору стартапів, і хоч фонд є державним,  завдяки незалежним експертам у нас присутня децентралізація прийняття рішень. Витримується послідовність та етапність відбору, які з одного боку доповнюють один одного, а з іншого кожен наступний етап дозволяє верифікувати попередній, знижуючи при цьому ризики упередженості або суб’єктивності.

Наша модель є досить незвичною для державного сектору в Україні. Як приклад, усі процеси з заявками стартапів відбуваються повністю в електронній формі на спеціалізованому вебпорталі Фонду (з накладенням електронних підписів). Це результат імплементації вже перевірених аналогічних моделей з урахуванням успішних світових практик, які доповнюються специфікою національного законодавства та української стартап-екосистеми. Окрім цього, на жодному з етапів відбору стартапів не долучаються державні службовці чи інші чиновники, оскільки ринок відбирає ринок (окрім програми подвійного призначення, яка була запущена після 24 лютого).

«Наша місія – це так званий seeding (зрощування), тобто створення умов для зростання проєктів. І на сьогодні ми цю місію успішно виконуємо. Чому ми фінансуємо стартапи на ранніх стадіях розвитку? Бо саме у них є найбільша потреба в фінансуванні. Існує класичне переконання, що проєкт завжди фінансують 3F – це Family, Friends and Fools. А нині в Україні є ще четверта F – Fund», – розповідає директор Українського фонду стартапів Павло Карташов.

Перші заявки Український фонд стартапів почав приймати наприкінці 2019 року, коли вже було сформовано команду, чітко прописано умови фінансування, налагоджено механізм прозорого відбору стартапів на конкурсній основі, розроблено процедуру моніторингу та звітування за цільове використання коштів. Ключовим було завдання забезпечити справедливий механізм надання державної грантової допомоги стартапам:

  • 25 тис. дол. для команд на стадії pre-seed, коли стартап ще не створив життєздатний продукт;
  • 50 тис. дол. для стартапів на стадії seed, коли стартап має продукт і готовий до виходу на ринок.

З урахуванням міжнародних практик корпоративного управління, у Фонді було створено Наглядову раду, до якої увійшли досвідчені професіонали з бездоганною діловою репутацією, відомі в колах інвестицій та інноваційного бізнесу: Вікторія Тігіпко, керівний партнер фонду TA Ventures, Олена Кошарна, співзасновниця Horizon Capital, Дмитро Шимків, український топ-менеджер у галузі інновацій та член наглядової ради Kyivstar, Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери, тощо. У структурі Фонду саме Наглядова рада ухвалює остаточні рішення з фінансування стартапів, підбору незалежних експертів для оцінювання та в цілому визначає його стратегію.

Наша операційна модель активно використовує партнерства та колаборації, що дозволяє швидко генерувати нові ініціативи та напрямки. І хоча в нас невелика команда, ми реалізуємо велику кількість проєктів завдяки гнучкості, широкій мережі партнерів, залишаючись відкритою платформою можливостей для українських стартапів та інноваторів. Будь-який учасник екосистеми може запропонувати ідею певної активності Фонду та за умови відповідності стандартам та запитам, така активність може бути реалізована спільно з Фондом.

ІІ. ДОСЯГНЕННЯ ТА НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Грантова програма Фонду (надання грантів pre-seed стартапам у розмірі $25k та seed – $50k).

Грантова програма розпочата 2 грудня 2019 року, та вже з перших днів її запуску, кількість заявок від стартапів била рекорди. Це були інноваційні проєкти з усіх регіонів України та в різноманітних категоріях — штучного інтелекту, доповненої реальності, великих даних (BigData), технологій блокчейну, охорони здоров’я, способу життя, фінансові, освітні та агротехнології, проєкти у сферах медіа та реклами, промисловості, біотехнологій тощо. За статистикою Фонд фінансує кожну 27-му заявку. Це підтверджує високий рівень відбору проєктів, котрі після отримання грантів Фонду залучили сукупно понад 40 млн доларів інвестицій та понад 30 млн доларів супутніх сервісів.

Перший Pitch Day, що відбувся на початку 2020 року, викликав широкий резонанс з боку технологічної спільноти та широкої громадськості. На нагородження переможців завітав Президент України та Прем’єр-міністр. Більшість переможців Першого пітч дня отримали велику кількість зауважень, однак системна діяльність Фонду призвела до того, що критики перетворились на прихильників.  Особливо відчутною була підтримка з настанням пандемії, коли Фонд продовжив в онлайн-форматі регулярно проводити пітчинги та сприяти українському бізнесу, надаючи гранти.

Цього ж року USF було визнано переможцем у номінації Impact of the Year найбільшого в Україні конкурсу Ukrainian IT Awards, а вже наступного отримав перемогу в номінації Best Seed Finance Fund for Fintech 2021 від UAFIC. Фонд став найбільшим ангельським інвестором в Україні та Східній Європі. Саме в USF акумульовано найбільшу базу українських стартапів на pre-seed та seed стадіях. А минулого року Фонд провів масштабний пітчинг стартапів (понад 122 команди) та офіційно встановив національний рекорд: наймасовіший пітчинг стартапів.

Загалом, до початку війни Фонд проінвестував понад 250 українських стартапів на суму більш як $6,4 млн. Було проведено 37 пітч-днів за участі 413 стартапів. А кількість поданих заявок на участь у грантових програмах Фонду перевищила 4,5 тис. Кожен другий переможець Грантової програми Фонду вже залучив додаткові інвестиції у власний проєкт.

До початку повномасштабного вторгнення, команда Фонду встигла провести тридцять шостий (28 січня 2022 року) та тридцять сьомий (11 лютого 2022 року) пітч дні. На наступний пітч було відібрано 12 команд на стадії пре-сід, а його проведення було заплановано на 25 лютого 2022 року. Наразі у базі Фонду залишається ще 111 заявок стартапів, які отримали позитивну оцінку від експертів та були відібрані до участі в пітчингу. Однак, у зв’язку з введенням воєнного стану в Україні, ми тимчасово призупинили проведення традиційних Pitch Day. Щодо незалежних експертів, станом на грудень 2022 року всього Фонд отримав 649 заявок від кандидатів, а наразі база активних експертів налічує понад 180 спеціалістів.

«Фонд здійснює дворічний пост-моніторинг кожного стартапу-грантоотримувача з метою розуміння нашої ефективності – як саме наші кошти допомогли розвинутись проєкту. Наприклад, ми профінансували стартапи приблизно на 6,4 млн $. На сьогодні, з тієї інформації, яку ми отримали від стартапів, вони отримали подальше фінансування в загальному розмірі 30 000 000 $. Тобто, коефіцієнт нашої ефективності десь аж 1:5. Це не у всіх стартапів звичайно – хтось отримав менше, хтось більше. Ми визначаємо середній індикатор. Але це показник, що стартапи розвиваються та продовжують зростати», – зазначає директор USF Павло Карташов.

Чимало українських стартапів, які в той чи інший час отримали гранти Фонду, уже масштабувались на глобальні ринки і стали відомими на весь світ (Upswot, Awesomic, Esper Bionics, Djooky). Згодом вони поділились своїми success stories в рамках книги «20 українських стартапів. Історії успіху», яку Фонд випустив і презентував на другу річницю своєї діяльності. Дійсно, українські стартапери вміють мислити та діяти по-новому – це доводять, у тому числі випускники Фонду. Серед них, наприклад, стартап Awesomic, який пройшов програму Y Combinator та залучив $2 млн інвестицій. Інший кейс – компанія Upswot, яку підтримують понад сто міжнародних інвесторів, провідних ангелів і консультантів у галузі fintech. Серед них CDO Microsoft, COO Klarna, колишній президент Western Union, віцепрезидент групи Oracle, голова ради директорів Revolut тощо. Команда вже залучила $5 млн інвестицій і досягла оцінки $20–25 млн. Навіть за складних обставин, раніше – в умовах пандемії COVID-19 і відповідних локдаунів, зараз – в період війни, стійкість і винахідливість українців дійсно вражає.

Доказом цього є, наприклад, те, що за 6 місяців повномасштабної війни жоден із грантоотримувачів Фонду не закрився. Так, були ті, хто повідомляв про форс-мажор і неможливість виконувати свої зобов’язання за договорами про надання грантів. Однак на сьогодні більшість стартапів вже повністю відновили свою роботу. Ще декілька – тимчасово призупинили свою діяльність з початку війни, але головне – вони не закрились. Так само Фонд в період воєнного стану продовжив виконання зобов’язань за договорами зі стартапами та надав транші в розмірі 20 мільйонів грн.

«Навіть попри початок повномасштабної війни, українці продовжують будувати компанії, виходять на нові ринки та показують неймовірне зростання. При цьому, все більше підприємців вважають Україну привабливою країною для розвитку своїх стартапів – навіть попри війну, багато компаній не припиняють свою діяльність на українському ринку та планують і надалі розвивати свій бізнес тут», – коментує Вікторія Тігіпко.

Акселераційна програма (надання грантів у розмірі до $10k).

Паралельно з основною Грантовою програмою Фонд у лютому 2021 року  надав можливість перспективним стартапам отримати фінансування для проходження навчальних програм відомих українських та міжнародних акселераторів, серед яких – Demium, 500 Global (топ-2 акселераторів світу), Baltic Sandbox, eō Business Incubators, Startup Wise Guys (топ-3 акселераторів Європи), 1991 Accelerator та ін. За три роки роботи USF понад 80 команд стартапів взяли участь в Акселераційній програмі Фонду.

Програма інноваційних ваучерів (можливість отримати до $10k на закриття витрат на міжнародні події або як приз за перемогу у змаганнях стартапів)

Вже наприкінці літа 2021 року УФС розширив механізми допомоги стартапам, започаткувавши Програму інноваційних ваучерів (промо і призових ваучерів). В рамках цієї програми Фонд продовжує забезпечувати можливості участі українських стартапів в найбільших технологічних подіях світу. Відібрані на конкурсній основі делегації українських стартапів (понад 100 команд) вже скористались можливістю презентувати свої проєкти на масштабних технологічних подіях. З початку повномасштабного вторгнення, незважаючи на зупинення фінансування, Фонд продовжив операційно організовувати делегації українських стартапів за фінансової підтримки партнерів (WNISEF, USAID, GIST, CRDF). Зокрема у 2022 році було презентовано Viva Technology у Франції, Collision у Канаді, TechBBQ у Данії, Slush у Фінляндії, SaaStock в Ірландії, Tech Crunch Disrupt у США. Українські павільйони на цих заходах завжди користуються підвищеною увагою відвідувачів, а представлені стартапи розширюють коло можливостей: доступ до тих чи інших ринків, стейкхолдерів, клієнтів, потенційних інвесторів. Серед останніх досягнень стартапів в рамках національних делегацій, можна виокремити те, що під час Viva Tech у Парижі фаундер MISU запітчив свою ідею Президенту Франції Емманюелю Макрону. Стартап Esper Bionics, який презентував свій продукт на CES 2022 був визнаний одним із 200 найкращих винаходів 2022 року та потрапив на обкладинку всесвітньо відомого журналу TIME. Конференція WebSummit 2022 вперше зібрала найбільшу в історії делегацію українських стартапів: 24 команди унікальних проєктів презентували свої продукти на міжнародній арені. Більше того, під час відкриття українського стенда в Лісабоні, ми презентували документальний фільм про Tech-екосистему України під час війни – Made with Bravery: Тhe Story of Ukrainian Startup, який було створено канадськими продюсерами за ініціативи команди Фонду.

Незважаючи на всі умови, вже другий рік поспіль Український фонд стартапів є надійним партнером IT Arena та фінансово підтримує переможців в рамках Startup Competition.

«Я дуже пишаюся бути частиною історії успіху Українського фонду стартапів. За короткий час Фонд став найбільшим ангельським інвестором та профінансував сотні стартапів різного спрямування. Успішними нині є мобільний додаток для моніторингу здоров’я Misu, маркетплейс медичних лабораторних досліджень Lab24, онлайн-школа математики для учнів 1-11 класів Mathema та багато інших. USF використовує кращі світові практики та досвід найуспішніших країн-гравців міжнародної стартап-екосистеми. А проєкти, що отримали гранти, функціонують навіть у часи у війни», коментує заступник міністра цифрової трансформації, член Наглядової ради Фонду Олександр Борняков.

Грантова програма проєктів подвійного призначення (надання грантів проєктам в розмірі до $35k)

Влітку 2022 року ми запустили нову програму грантової підтримки проєктів подвійного призначення для підвищення обороноздатності країни та поствоєнної відбудови. Це можливість отримати безповоротну фінансову допомогу від держави (до 35 тис. дол.) для проєктів з критично важливих у цей час індустрій: оборона, кібербезпека, охорона здоров’я, освіта, інфраструктурна відбудова.

«Ця ініціатива виникла в нас з початком бойових дій. Наші основні грантові програми були призупинені, оскільки з початком війни стартапи не могли працювати у звичних умовах. Тому ми почали шукати нагальні рішення, щоб допомогти не лише стартапам, а й державі у ці складні часи. Наша основна ціль в рамках дуальної програми – ідентифікувати military tech проєкти, які є в нашій країні, підтримати їх фінансово з боку держави, а також сприяти їх співпраці з профільними державними інституціями та з потенційними інвесторами. Тобто, гроші тут не є ключовим моментом: ми насамперед шукаємо ті рішення, які здатні допомогти у боротьбі з російським агресором, наближаючи нашу спільну перемогу», – розповідає Павло Карташов.

З моменту запуску Програми грантової підтримки проєктів подвійного призначення Фонд отримав 181 заявку, серед яких топ-3 індустрії: інфраструктурна відбудова (74 заявки), оборони (54 заявки) та охорони здоров’я (28 заявки).

До співпраці з Фондом в рамках програми долучилися представники профільних міністерств: Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства цифрової трансформації України, а також представники Державного концерну “Укроборонпром” та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Всі ініціативи з мілітарі-тех напрямку, як-от Хакатони з розмінування чи індустрії дронів, буткемпи та багато інших, стали можливими завдяки запуску грантової програми подвійного призначення, адже вона централізовано та стабільно отримує потік заявок саме в цій сфері.

Поряд із цим для пришвидшення процесу оцінювання проєктів Фонд опрацював понад 230 заявок від кандидатів в експерти програми для проєктів подвійного призначення. За результатами перших місяців розгляду заявок експертами Фонду разом з партнерами – представниками профільних міністерств було відібрано 20 проєктів – фіналістів грантової програми, серед яких є унікальні CRM системи, нові види дронів та системи захисту, в тому числі електричної енергії.

Нещодавно спільно з венчурним фондом TA Ventures та Міністерством цифрової трансформації, Фонд розробив карту стартапів із пріоритетними для інвестування вертикалями, які допоможуть у відбудові України та української економіки. На мапі стартапів зібрано найбільш важливі та критично необхідні сектори, яким потрібно приділяти увагу вже сьогодні – для розвитку України зараз та у післявоєнний час.

Хоч війна змусила поставити на паузу чимало ініціатив, Український фонд стартапів – це не тільки про гранти. Не менш важливою є і нефінансові інструменти підтримки – менторство, навчальні можливості, промоція, тощо. Фонд регулярно проводить хакатони, буткемпи, воркшопи, Demo Days, де партнерами часто виступають міністерства, ключові стейкхолдери екосистеми, різні міжнародні компанії та організації.

ІІІ. ВІЗІЯ

Стратегія діяльності Фонду розроблена за підтримки Світового банку та передбачає 4 напрямки діяльності до 2025 року: фінансова підтримка стартапів, надання доступу до менторів та супровідних послуг, створення умов для доступу до акселераційних програм, а також налагодження координації між учасниками стартап екосистеми.  Безумовно, війна внесла свої корективи, дещо змістивши акценти на такі індустрії, як military tech, deep tech, активна співпраця з європейськими ініціативами. Наразі ми бачимо наступні ключові напрямки розвитку Фонду:

Military tech як перший пріоритет для держави, елемент відбудови та економічного розвитку країни.

Фонд є одним з ключових учасників miltech індустрії та спільно з партнерами (Army of Drones, KSE, Міноборони та Укроборонпром) реалізовує основні ініціативи у сфері. Окрім активної програми для проєктів подвійного призначення, було проведено перший міжнародний Drone Hackathon, спрямований на створення нових ідей та пошук цифрових рішень у військовій техніці, які допоможуть підвищити рівень розвитку виробництва та технічної підтримки безпілотників в Україні. Ми отримали понад 300 заявок, з яких 150 команд стали учасниками Хакатону. 72 години розробники працювали над створенням або ж вдосконаленням власних рішень у рамках 6 челенджів. В результаті 6 переможців отримали доступ до акселерації, грошову винагороду та досі продовжують працювати на перемогу нашої країни.

Більше того, з метою спрощення взаємодії Міністерства оборони України з виробниками БПЛА, ми розробили функціонал на Вебпорталі Фонду, за допомогою якого кожен розробник, який володіє готовим продуктом, може подати заявку до Міноборони на допуск до експлуатації свого виробу. Офіційний допуск до експлуатації означає, що Міноборони може закупати вироби, а ЗСУ ставити їх у штат. Головне – аби виріб мав ТТХ, потрібні для війська. Завдяки цьому алгоритму ми значно спрощуємо процедуру допуску до експлуатації у Збройних Силах.

Для порівняння: раніше армія приймала до експлуатації 1-2 зразки БПЛА на рік, а за останні 30 днів до експлуатації в ЗСУ допущено 7 зразків БПЛА українського виробництва.

Поряд із цим станом на 12.12.2022 на розгляді Міністерства оборони України перебуває ще 35 заявок щодо допуску до експлуатації БПЛА українського виробництва.

«Український фонд стартапів за ці три роки став справжньою державною інституцією, яка розвиває технологічну інноваційну індустрію країни, має визнання у світі та надійним зв’язком між українськими стартапами та державою, що особливо помітно зараз із розвитком Military Tech та співпрацею із Міністерством Оборони», – коментує Дмитро Шимків, член наглядової ради Kyivstar та Фонду стартапів.

Посилення розвитку напрямку deep tech (глибинних технологій)

Фонд розпочав співпрацю з європейськими інституціями EIT та EIC задля розвитку та підтримки deep tech індустрії в Україні та організував консорціуми для подачі заявок на участь у EIC call для підтримки українських deep tech стартапів на загальну суму $20mln. З осені цього року ми стали партнерами низки європейських програм, серед яких ініціативи від Європейського інституту інновацій та технологій (EIT), Цифрової Європи, Horizon та COST. Наприклад, у рамках роботи з ЕІТ вже відбувся перший в Україні Хакатон у галузі геології, розвідувальних та видобувних процесів. Нам вдалось зібрати понад 20 команд з більш ніж 10 міст України. Завдяки нашій співпраці з ЕІТ, європейський конкурс інноваційних проєктів отримав унікальні заявки від українських розробників, а фінал конкурсу за участі представників від України відбудеться вже наприкінці 2022 року в Афінах.

«У Ukrainian Startup Fund ми робимо все можливе, щоб українська стартап екосистема розвивалася навіть в умовах війни та ставала відомим брендом у світі. Спостерігаючи за українською екосистемою більше десятка років, я бачу чіткий тренд – з кожним роком українські стартапи стають все успішнішими та більш впізнаваними серед міжнародної технологічної спільноти», – розповідає голова Наглядової ради Фонду стартапів, керівний партнер фонду TA Ventures Вікторія Тігіпко.

Світ уже давно відкрив для себе Україну-інноваційну. Під час війни Україна ще раз довела, що не дарма перебуває в списку топ-10 країн світу за технологічними навичками і компетенціями (Global Skill Report 2022 — Coursera). І це тільки початок. Зараз український Startup Voice гучно звучить на весь світ. Ряди українських «стартап-єдинорогів» поповнюються з року в рік. Gitlab, Grammarly, Bitfury, People.ai, Ring досі займають впевнені позиції на світовому ринку і просувають бренд «Україна інноваційна». Амбітні цілі Фонду на 2023 рік включають організацію національних делегацій з метою участі українських стартапів  в таких конференціях, як Consumer Electronics Show, Startup Grind Global, SXSW та TechCrunch Disrupt в Штатах, 4YFN, TechBBQ та Web Summit в Європі, Collision в Канаді та багато інших.

«Ми і надалі будемо робити все від нас залежне, щоб стартапи не тільки народжувались в Україні, але й тут залишались, продовжуючи розвивати екосистему. Щоб першими переваги від продуктів стартапів отримували українці. Щоб їх ядро було тут. І щоб їм було комфортно працювати вдома, де буде розвинена інноваційна інфраструктура, що може послужити своєрідним магнітом, за допомогою якого в Україну будуть притягуватися ключові гравці, їхні досвід, гроші. Накопичена за 3 роки незалежності експертиза, доповнена воєнними реаліями, неймовірно талановитий людський ресурс з шаленою мотивацією. З часом, я впевнений, Україна стане головним стартап-хабом в Східній Європі», – відзначає Павло Карташов.

 

 

 

Інші новини