Перейти до вмісту
Цей вебсайт не оптимізовано для альбомної орієнтації. Будь ласка, поверніть ваш пристрій.
20 Квітня, 2023

Як працюють і чим дивують українські проєкти dual-use

Через понад рік повномасштабної війни, завдяки неймовірній сміливості та силі духу наших воїнів Україна продовжує боротись за свободу, виборюючи незалежність, захищаючи цінності вільного світу у щоденних тяжких боях. В той же час кожен українець стає воїном свого фронту: економічного, волонтерського, медичного, міжнародного, інформаційного, освітнього, кіберфронту, кожен з яких наближає нашу перемогу.

Український технологічний сектор став потужною підтримкою для економіки воюючої країни, забезпечуючи не лише стійкість сфери, а й виступаючи драйвером в різноманітних процесах: створюючи нові ефективні продукти і сервіси для армії, розробляючи і впроваджуючи інноваційні рішення, що допомагають українцям щодня – на фронті і в цивільному житті, розробляючи та презентуючи технологічні продукти затребувані у всьому світі. 

Ініціативність та креативні підходи, нестандартні рішення, створені чи розвинені під час війни, нішева експертиза та досвід – це той капітал, який дає змогу асиметричної відповіді на виклики воєнного часу, дозволяє здобути перевагу в конкуренції за найбільш ефективні та дієві рішення, і, безперечно, це те що високо цінують та мають запит наші партнери за кордоном. 

Сотні українських стартап-команд генерують ідеї та розробляють круті проєкти, що вже широко використовуються в сфері оборони і безпеки, водночас мають безумовний потенціал широкого використання в повсякденному житті. Мова йде саме про проєкти подвійного призначення, так звані dual-use. 



Створений у 2018 році, Фонд розвитку інновацій (USF) є драйвером стартап екосистеми України, забезпечує умови для її зростання, формує позитивний інвестиційний імідж tech індустрії за кордоном, репрезентує українські інноваційні рішення у всьому світі. За понад трирічну діяльність, до початку повномасштабного вторгнення, Фонд надав гранти понад 250 українським стартапам на суму більш ніж $6,4 млн.

  • Незважаючи на надскладні воєнні часи після початку повномасштабного вторгнення, команда продовжує роботу, підтримуючи інноваційні рішення українців, акцентуючи увагу на military tech та deep tech сферах. Наразі функціонує 3 цільові програми: Програма підтримка проєктів подвійного призначення, Програма Інноваційних ваучерів, Fast track дронів.
  • З лютого 2022 класична грантова прогрограма Фонду була призупинена, натомість запущена Програма грантової підтримки проєктів подвійного призначення, покликана сприяти створенню та розвитку інноваційної продукції dual-use: технологій, процесів чи інших складових, що відрізняють таку продукцію від існуючих на ринку або відповідають існуючому попиту, як від приватних осіб, так і держави.
  • Безповоротна фінансова допомога для проєктів подвійного призначення покриває витрати на розвиток проєкту, надає доступ до найкращих менторів та експертів, підвищує обороноздатність країни та сприяє її швидкій післявоєнній відбудові. Грант надається у розмірі до 35 000 доларів США, з яких 25 000 доларів США спрямовуються на діяльність заявника, та до 10 000 доларів США – на оплату послуг акредитованого акселератора.
  • Уже понад 200 команд подали свої проєкти для участі в програмі, 28 стали переможцями, з яких 26 вже профінансовано. Топ-3 індустрії  –  це інфраструктура, охорона здоров’я та оборона. 

Представляємо увазі команди проєктів подвійного призначення, які скористались можливістю та завдяки програмі отримали фінансування для розвитку власних рішень. 

 

Drill app – набір коротких відео вправ, уроків і курсів, які дозволяють покращувати стрілецькі навички

 

Мета команди: в умовах агресивної війни, спровокованої державою-терористом, навчити кожного українця зі смартфоном базовим навичкам зі стрільби фактично на будь-якій зброї, і мати можливість бути готовим до захисту та відсічі ворогу.

Суть рішення: Набір коротких відео вправ, уроків і курсів які дозволяють покращити стрілецькі навички володарям вогнепальної зброї , як цивільним, так і вийськовим.

Dual-use: використання для цивільних та військових цілей. Клієнтом застосунку може бути будь-яка людина, яка має особисту або службову зброю: і спортсмени, і мисливці, і спеціалісти в сфері безпеки і оборони, наприклад військові або поліція.

 

Як все починалось

Заснований у грудні 2021, унікальний продукт від українських розробників Drill app спочатку повністю був націлений на західний ринок. Однак після повномасштабного вторгнення росії, відповідаючи на виклики воєнного часу, команда зробили невеликій півот, сконцентрувавшись на Україні, та вирішила додати в курси карабін, щоб навчати військових та комбатантів. 

“Розробляючи Drill, ми з командою хотіли створити віртуального персонального тренера, з яким буде зручно працювати незалежно від місця перебування, часу та середовища: тренування в окопах, стрілецькому тирі або вдома» – розповідає співзасновник проєкту Олександр Гусаров.

Засновники проєкту – 2 фаундери, які і починали працювати над запуском, а далі за потреби долучали необхідних спеціалістів. 

  • Олександр Гусаров – військовий, волонтер, серійний IT підприємець з 13-річним стажемо/досвідом, технічний директор Forbes Ukraine, засновник благодійного фонду “Крила справедливості”.
  • Ігор С. – кадровий військовий з 10-річним досвідом служби у підрозділах спеціального призначення, ветеран АТО, учасник бойових дій в Україні та за її межами, багатократний призер військових змагань, співзасновник школи з тактичних тренувань.

Наразі у команді 12 постійних працівників.



Під час роботи над впровадженням рішення у військах виявилось, що багато бійців, які боронять Україну на передовій, не мають навіть базових навичок користування персональною стрілецькою зброєю, а для багатьох стало відкриттям, що існують навчальні набої. Ці питання команда Drill взяла в роботу, щоб усунути цю прогалину і підготувати наших захисників якнайкраще. 

Youtube https://www.youtube.com/watch?v=TpjcXQkILqk

На сьогодні мобільний додаток є корисним і для військових, і цивільних, так як навчає безпечному та професійному поводженню зі зброєю, покращуючи стрілецькі навички з різними видами озброєння. Наразі в додатку є два курси з віртуальними тренуваннями на пістолеті та карабіні (АР15/АК74). Звісно, застосунок не замінює повноцінного тренера, однак дає можливість тренуватися у будь-якому місці та у будь-який час. 

Серед нестандартних рішень, які застосовувала команда, – залучення потужних менторів проекту, лідерів військових та інших безпекових напрямків. Наприклад, голова Національної поліції, Євгеній Жуков (позивний Маршал) – адепт і амбасадор застосунку. Саме завдяки його підтримці, постам в телеграмі Drill отримав першу хвилю користувачів, на яких і тестували функціонал застосунку. 

Серед основних викликів Drill називає роботу в екстремальних умовах воєнного часу – під обстрілами та під час блекаутів. Також  наклало свій слід на прогрес та розвиток проєкту і те. Що частина працівників пішли до лав ЗСУ. Однак незважаючи на всі обставини, Drill відзначає надзвичайно високу мотивацію команди. 

 

Програма Фонду: Досягнення і плани

Незважаючи на забюрократизованість усього процесу отримання гранту і складну звітність, фінансування за програмою підтримки проєктів подвійного призначення допомогло створити новий функціонал, протестувати маркетингові активності і подбати про авторські права, а саме:

  • доробити MVP продукту і вийти з бетатестингу
  • підтвердити маркетфід в Україні, 
  • зробити локалізацію застосунку під польский ринок і почати масштабування на європейський ринок з представництвом бізнесу в ЄС, що дозволить монетизувати продукт, адже для українців додаток безкоштовний,
  • зареєструвати авторські права та торгову марку

Підхід команди Drill до побудови проєкту – будстрап, тобто з використанням наявних у фаундерів ресурсів.

“Я залучив власні кошти, отримані від екзиту з попереднього проєкту. Крім цього ми вже виграли кілька конкурсів та отримали гранти на розвиток, що покрило частину витрат з R&D та маркетингу”- зазначає співзасновник і СЕО стартапу Олександр Гусаров.

Серед вагомих здобутків Drill – перемога за результатами пітчингу в проєкті “Ліфт Інновацій” від Мінцифри та Фонду, а також перемога у конкурсі стартапів в рамках “Західного Форуму Партнерства” від Львівської ОВА. Команда успішно пройшла інкубацію в акселераторах та продовжує брати участь в ініціативах Фонду.

У найближчих планах Drill – вихід на ринок Польщі та США, запуск платних фіч та залучення коштів для масштабування та більш агресивний маркетинг. Для досягнення поставлених цілей компанія потребує:

  • залучення коштів від профільних фондів, 
  • контакти в партнерських інституціях,
  • дозвіл виїзду за кордон (для реєстрації компанії в Америці та для відкриття банківського рахунку потрібна особиста присутність). 
  • Звісно ж, дуже бажана можливість відвідування міжнародних збройних виставок 

Найбільший здобуток на сьогодні – запуск унікального проєкту під час війни, зазначають підприємці. Все інше – наживне.

Корисність і потребу даного додатку підтверджують 30 000 активних користувачів та круті ментори, серед яких голова національної поліції України Маршал, засноник PSDinfo – Квебек, головний майстер-сержант 47-ої окремої штурмової бригади – “Маґура” Валерій Маркус. 

“Найбільші досягнення ще попереду. Наша задача – наблизити перемогу!”

Вебсайт Drill: https://www.appdrills.com/

Промо вiдео: https://www.youtube.com/watch?v=TpjcXQkILqk

Інстаграм: https://www.instagram.com/drill_app/

Посилання на встановлення додатку:

Google Play – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appdrills.handgun

App Store – https://apps.apple.com/app/id1616401604

Олександр Гусаров.
https://www.instagram.com/a_gusarov/
https://www.linkedin.com/in/gusarov-aleksandr/
+380506378995
[email protected]

Інші новини